| IonutPetre12 a întrebat:

Cum pot sa o conving pe mama sa merg la psihiatru? I-am spus si a zis ca imi da pastile sa ma simt drogat, baut.Ca a luat o vecina si visa ca o omoara cineva.Ca nu am depresie, ca daca aveam vomitam.Are dreptate dar nu e chiar asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mama ta este un rebut intelectual, nu ai ce discuta cu ea despre depresie.

| Eireann a răspuns:

Ce treaba are depresia cu vomitatul? Nu mama te duce la psihiatru, tu mergi la medicul de famie si el iti da trimitere daca e cazul. Medicatia psihotropa are reputatie foarte rea din punct de vedere a efectelor secundare si efectelor adverse dar astea sunt in general in cazul medicatiei antipsihotice. Antideptesivele si anxioliticele sunt de obicei ok, dar daca efecte adverse te duci la medic si iti schimba doza sau medicatia, nici o problema.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Pentru tratarea depresiilor / anxietatilor / traumelor / fricilor se merge la phisoterapeut sau psiholog, nu la psihiatru.
In al doilea rand poti merge si fara ea, cand telefonezi un psiholog pentru programarea unei consultatii, intrebi in prealabil de durata sedintei si tariful acesteia, ca sa fi pregatit.

| doctorandus a răspuns (pentru Sophieka):

Ba da, depresiile sunt pentru psihiatrie, nu pentru psihoterapie.

| Sophieka a răspuns (pentru doctorandus):

Cred ca ai dreptate, multumesc.

| alexalx1234 a răspuns:

Cred că ar trebui să meargă ea la psihiatru. Cum naiba să îți dea pastile să te simți drogat și băut?

| Dana2103 a răspuns:

Nu ai nevoie de acordul ei. Trebuie sa discuti cu medicul de familie. El iti da trimiterea daca e cazul. Psihiatrul nu te va droga! Mama confunda tratamentul cu drogurile, care sunt ilegale. Daca iti interzice sa te tratezi, e o iresponsabila. Ce stie ea de depresie? Are studii?

| DanielBarbu a răspuns:

Poate ar fi o idee bună să vină și mama cu tine să cunoască psihiatrul ca să îi gestioneze îngrijorările.

Ori așa, ori poți încerca să începi să lucrezi cu un psiholog mai întâi sau să folosești niște unelte de self-help. Poți folosi următoarele opțiuni:

- site-ul https://psihologi.suntbine.ro/ - poți căuta prin 59 de specialiști din 21 de orașe din țară pe care îi poți compara până îl găsești pe cel potrivit pentru tine.
- aplicația Android I'm Fine https://play.google.com/store/apps/details?id=app.imfine - E gratuită și are diverse unelte care să te ajute să îți fie mai bine. De asemenea, poți lucra și cu specialiști între ședințe, dacă alegi să te conectezi cu unul.

Sper să îți fie de ajutor!