| împreunăfacembine a întrebat:

Cum pot sa scap de depresie? Mereu sunt trist și am gânduri negre în minte. Ma simt mereu greoi și în minte îmi vin multe gânduri care ma fac sa ma simt foarte stresat și mereu trist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce mănânci zilnic?
Cu cine discuți zilnic?

| Anonimul151 a răspuns:

Stai linistit nu esti doar tu asa.Asa sunt si eu de mult timp, dar nu avem ce face.Este prosibil sa fie din cauza perioadei pe care o traveram, si din cauza stresului.Sau daca esti de 15ani sau mare, este posibil din cauza schimbarii.Asta este posibil sa fim afectati si din cauza varstei (din cauza schimbarilor ).

Apropo cati ani ai?

| aleee5262 a răspuns:

Nu esti singuru. Fi pozitiv, iesi la plimbare, vorbeste cu un prieten, mananca sanatos si fa miscare. O sa fie bine totusi. La cate ganduri negre am jumate is cu scoala. Te inteleg da nu avem ce face. Eu zic sa ti impui sa fi fericit si sa gândești cat mai pozitiv

| Lizuca1234 a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog. intra pe platforma deprehub.ro si acolo poti beneficia de terapie gratis, fiind elev.

| Adry05 a răspuns:

Terapie

| BuLaNNNeL a răspuns:

Daca te sperie gândul de a consulta un specialist psihiatru, poți face psihoterapie. (Cred că tot de doctori psihiatri se face psihoterapia).
Te poți consola cu gândul că nu ești singur, din ce in ce mai multi oameni (din toate categoriile sociale și vârstă) sunt afectați. Citisem acu vreo 2-3 ani un studiu care aproxima că prin 2025 aceste tulburări vor ajunge pe locul 1 la persoane afectate.
Din păcate e ceva grav, asta daca vorbim de o depresie confirmată de medic psihiatru și nu de tine. Schimba-ti gândirea, sistemul de valori, ieși mai mult, apuca-te de un sport, citește, ia-ți un loc de muncă daca nu ai unul, fă o școlarizare, calificare (in plus), pe scurt tine-ti mintea ocupata. Iar dacă lucrurile deraiază, apelează la medicație in caz contrar rezultatele pot fi dezastruoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți cumperi o bicicletă MTB, te echipezi corespunzător și după ce ai făcut asta caută-mă. La vara te iau în ture cu mine, am planificate ture pe lângă Zărnești sau Valea Prahovei ( Lacul Paltinu, Piatra Arsă). Scapi de stres și tristețe când începi să obosești și să vezi câte locuri frumoase sunt în țara asta, iar tu în loc să te bucuri de ele stai în casa și plângi. Dacă stai mereu închis în casa faci sa agravezi starea în care te afli. Și eu am avut stări depresive, dar le-am depășit prin terapia pedalat. În 2 ani am parcurs cel puțin 6000 km pe bicicletă. Iar înainte de bicicleta oricum mergeam mult pe jos. Trebuie sa îți găsești un hobby, iar psihologii nu ajuta decât sa te lase fără bani.

| Dintrebare a răspuns:

Daca iti permiti din punct de vedere financiar, eu as recomanda sa mergi la un psihoterapeu, macar o data. Apoi in functie de ce iti spune, mai mergi sau nu. Daca nu vrei sau nu poti sa mergi, atunci iti recomand sa cauti pe google articole pe tema problemei tale. Probabil ca exista niste motive care iti genereaza starea de depresie. Poate nu te intelegi cu familia, cu prietenii, poate te simti gras, urat, singur etc. Tu stii cel mai bine care sunt motivele. Cauta exact detalii despre motivele alea. Sigur o sa gasesti ceva pe google sau pe Youtube scris chiar de psihologi. Vezi ca sunt si forumuri de discutii pe diverse teme. Poti sa citesti si acolo sau chiar sa intri in vorba cu oameni care au probleme similare. Daca crezi ca te ajuta, poti sa ne povestesti aici mai detaliat despre ce e vorba si daca putem, te ajutam noi cu cate o parere. Dar ideea este ca tu ai nevoie de cineva care sa fie specialist, nu doar de niste pareri ale unor oameni care nu sunt specialisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la munca si faci un copil. Nu o sa mai ai timp de asa ceva.

| Tatsel a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca asta e motivul depresiei?
Ca nu ai familie, copil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Tatsel):

De obicei un om e in depresie pentru ca nu are un scop in viata. Daca iti doresti familie si copil, fa un scop din asta. Nu trebuie sa fii depresiv ca nu ai. Trebuie sa fii recunoscator pentru ce ai deja (pentru ca cu siguranta nu esti singur pe lume) si sa te gandesti cum ai putea sa realizezi ceea ce-ti doresti. Daca ai ajuns la o varsta si nu ai avut relatii serioase, te gandesti ce te-a impiedicat sa le ai, ce ai putea sa schimbi, ce nu stiai atunci si stii acum. Ce greseli ai facut. Si incerci din nou. Si foarte important: nu te compara cu oaemnii din jurul tau. Nu e o solutie sa stai trist intr-un colt. Fa progrese. Pasi mici

| Tatsel a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc. Lucrez la asta.