| Bert a întrebat:

Cum pot sa scap de deprimare... toata ziua stau singur ascult muzica trista si cateodata ma tai -__-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| laurici_3736 a răspuns:

Macar taie la... sa-ti spun sau sa nu-ti spun? ma gindesc daca nu cumva esti dus cu capra si ma asculti, mai bine nu-ti spun. Totusi da-ti un sut in fund si mars naibii si fa ceva creativ orice nu conteaza nu mai trindavi tot timpul ca de aceea iti trec prin minte tot felul de schizofrenii.Nu fii ma PROST tu crezi ca numai tu ai momente de genul asta? Sa sti ca fiecare om are la un moment dat cel putin o stare de genul asta DAR NU LE LASAM SA NE DOMINE SI NU LE BAGAM IN SEAMA.Hai du-te si bea ceva sa te relaxezi[daca ai peste18 ani ca sti tu alcoolul dauneaza grav sanatatii dar face bine la minte; insa ai grija sa nu devii alcoolic ca pe urma parca vad ca ne intrebi cum se taie gitul la o sticla ca nu mai vezi cum se desface] iar daca esti minor si chiar te simti cum spui stai cu noi pe TPU si-ti va face foarte bine, vorbesc serios. Eu asa am facut si a mers.Ciao,ciao

13 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cred ca trebuie sa intrebi un psiholog.

| Slavian a răspuns:

Te tai!? Du-te omule la psiholog O. O

| Roby67 a răspuns:

Asculta asta si iti merge mai bine:
http://www.youtube.com/watch?v=He-d2zXYWSQ

| gogusamsung a răspuns:

În cazul în care vorbești serios, vezi un psiholog. Dacă nu vrei asta, citește despre serotonină și activitățile care stimulează producerea ei. Ce aș putea să îți recomand din experiență e plimbatul în parc (chiar și singur), socializatul - nu trebuie să ieși în oraș cu prieteni neapărat, vezi ce mai fac oamenii pe care nu i-ai mai văzut de mult, mersul cu bicicleta, sportul și în general orice schimbare în viața ta de zi cu zi.

În cazul în care faci mișto...

| Catte a răspuns:

Si eu,sad. azi am plans toata ziua. angry... m-am saturat de tot.si toate:-s.eu nu prea pot sa scap de tristete.doar plang...atat.sad

| Catte a răspuns:

. nu prea tine chestia asta de psiholog.oh go on

| Anileda a răspuns:

Ce pshiholog, psihiatru
Cum poti sa te tai?
Viata trebuie traita, nu putem sa le avem pe toate, ce nu intelegi, crezi ca daca te tai te vindeci sau ce?
Gresit.
Distreaza-te

| Andra_6228 a răspuns:

Hey! calmeaza-te!
Orice problema ai avea pe lumea asta are rezolvare.Nu ai de ce sa stai singur, gaseste-ti o ocupatie, iesi cu prieteni, poti sa-ti faci prieteni noi...sunt atatea si atatea lucruri de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o stare pe care nu trebuie s-o lasi sa puna stapanire pe tine, caci te mistuie cu timpul. Primul pas este sa iesi din casa, apoi ocupa-ti timpul cu activitati care iti plac, socializeaza cu prietenii, incurajeaza-te singur ca ai sa treci peste asta ( daca nu are cine s-o faca ) si cel mai important fi tu insuti in ceea ce faci indiferent de ce zic altii, nu lasa opiniile lor sa te doboare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi pe afara si plimba'te

| FoundYouLover a răspuns:

Ai incercat sa asculti Parazitii sau sa faci ceva nou, nu conteaza ce, poate chiar ceva ce nu ti-ai fi imaginat vreodata ca vei face? Si nu-ti fa griji, nu esti singur, toti trecem pe-acolo, prin depresie. Daca dupa ce faci ce am spus tot nu te simti mai bine, vorbeste cu cineva, cineva cu care te intelegi bine, in care ai incredere, o ruda, un prieten, etc. despre ce simti. Chiar si daca nu-ti da vreun sfat util tot e bine sa ai pe cineva la care sa te descarci. Si ar mai fi si alta varianta, sa-ti imaginezi ca macar un lucru in viata ta e perfect, chiar daca nu e.

| Andra_7834 a răspuns:

Hm incearca sa te plimbi sa citesti sa iti faci prieteni...

| Bert explică:

Am aproape 16 ani happy