| alex_8738 a întrebat:

Cum pot sa scap de gastrita hiper acida cine stie? vot+funda plsss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În cazul gastritei hiperacide trebuie schimbată alimentația.
Consumă cât mai multe lactate, și evită carnea grasă. Mănâncă mai mult carne de pui și carne de vită slabă.
Elimină alcoolul, condimentele și sosurile și bea în fiecare zi câte o cană de ceai de mușețel/sunătoare.
Nu uita să mergi și la un medic specialist.
Sănătate!

2 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

In principiu inlatura mancarurile si bauturile acide, dar ia si niste medicamente care sa opreasca secretia acida. Ia Omez in fiecare dimineata inainte de masa timp de 2 luni. Ar fi bine sa faci niste teste pentru Helycobacter pylori si daca iese pozitiv sa faci un tratament

| Justmed a răspuns:

Sfatul meu este sa consulti un medic gastroentereolog, intre timp ar fi bine venit o cura cu oua de prepelita care te vor ajuta cu siguranta. Daca ti se pare prea scump poti incerca cu zeama de cartofi crud.
Inca un lucru, va trebui sa ti un regim in care sa nu consumi alimente acide ( Sucuri acidulate, prajeli, etc... )!