| Andrei9696 a întrebat:

Stie careva ce trebuie sa fac sa scap de gastrita - acid gastric? Multumesc

Răspuns Câştigător
| TodyTza a răspuns:

1. Renunţă la fast food! Alimentele grase, cum ar fi hamburgerii sau plăcintele de la fast food îţi pot da arsuri stomacale. Plănuieşte-ţi cu grijă mesele zilnice, astfel încât să nu te trezeşti între două şedinţe mort de foame şi cu o singură opţiune în faţa ta: restaurantul fast food alăturat. De fapt, trebuie să reduci semnificativ alimentele grase din dieta ta, fie că sunt de la fast food, fie de acasă. 2. Uită de gustările din miez de noapte! Dacă mănânci o pungă de chipsuri înainte de a te duce la culcare, stomacul nu are timp să digere mâncarea înainte de a te întinde în pat, aşa că... ştii ce urmează. Oferă stomacului tău timpul necesar să digere şi mănâncă cu cel puţin trei ore înainte de a te culca.

Citeste mai mult: adev.ro/mwkmwd

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sucul proaspat de cartofi neutralizeaza acidul din stomac.

| Daniel2836 a răspuns:

Consuta doctorul de familie daca ai durereri de cel putin patru ori pe saptamana. FUNDA?

| CaSiHai a răspuns:

Du-te la spital si sa iti dea antibiotic cu tratament si sa te controleze la stomac

| xFyL a răspuns:

Andrei si eu am gastrita si e foarte nasol... sad daca nu o tratezi poti ajunge la Ulcer si te operezi de ulcer :O. Eu am mers la doctor si ma internat la sptal pentru supraveghere..Gastrita se trateaza foarte greu si nu e greu sa scapi de ea! Poti scapa de ea doar prin VOINTA!
Stomacul te deranjeaza si din cauza stresului (depinde daca esti la scoala din cauza profesorilor dar daca esti adut nu stiu tongue )
eu iti dau 10 lucruri ce trebuie evitate!
1. Supele şi ciorbele de carne cresc aciditatea gastrică, deci trebuie evitate.(poti manca carne de pui fiarta foarte bine sau la gratar )

2. Legumele şi fructele nefierte se digeră mai greu, iar digestia lor necesită stagnarea îndelungată în stomac, cu creşterea secreţiei de acid gastric.

3. Dulciurile concentrate cum ar fi dulceaţa, gem, halva, bomboane, ciocolată, frişcă, marmeladă, rahat.

4. Grăsimile de origine animală: şuncă, slănină, afumături, salamuri uscate şi grase, untul, untură, smântână, caşcaval sau brânză grasă.

5. Condimente: piperul, ardeiul iute şi boiaua de ardei, usturoi, ceapă crudă, ketchup, sare de lămâie, zeamă de lămâie, murături, oţet.

6. Prăjelile, inclusiv pâinea prăjită, rântaşurile, pâinea proaspătă.

7. Fasole uscată, varză, sarmale.

8. Pizza, mâncăruri tip fast food.

9. Unele băuturi: cafea, alcool, cola, băuturile gazoase de orice fel, inclusiv apa minerală.

10. Mâncăruri prea fierbinţi sau reci, mesele prea abundente.

Cel mai important e sa eviti prajelile, dulciurile, sucurile(eu beau Cappy cu pulpa sau cu bucati tongue nu are acid.)
Eu sper ca te-am ajutat si poate ai si tu ceva in plus sa am ajuti pe mine happy
Noroc in continuare! Insanatosire grabnica! happy star

| Chirchirita_Ionut_1991 a răspuns:

Mie gand mi se intampla beu lapte batut

| KodrutZ a răspuns (pentru Chirchirita_Ionut_1991):

Tratezi acidul cu chestii acide, genial. Serios acuma, daca esti tufa de Venetia, ce naiba ii mai raspunzi omului?
@Andrei: Du-te la doctor, gastrita se poate transforma in chestii nasoale rau. In principiu se rezolva cu regim strict si ceva medicatie, dar MERGI LA DOCTOR.

| sporgon1000 a răspuns:

Trebuie sa ai grija sa nu mai mananci prajit, si fara lichide acidulate.