| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de glanda hipo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tiroida nu este un organ ca si apendicele, pe care sa-l scoti si sa nu fie afectat corpul, fara tiroida esti bolnav toata viata, fiind nevoit sa iei pastile toata viata, putand sa te ingrasi peste masura, sau sa slabesti foarte mult si nimeni nu te poate ajuta.
Cel mai sanatos este sa faci tratamentul corect acum, ca sa poti sa te insanatosesti curand.

Am vazut ca ai schimbat datele interbarii, dar tot nu ai venit cu raspunsul ce ai: hipertiroidie sau hipotiroidie.
Ignoranta si nepasarea, duc la probleme mari de sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Sanse mari sa scapi de ea nu ai, daca e hipotiroidism secundar altei boli o sa scapi de "glanda hipo" daca scapi de boala care o provoaca, insa nu cred ca e cazul. Iar daca e primar, cazul tau, banuiesc, nu ai ce sa-i faci decat sa iei tratament conform recomandarilor medicului tau pentru a nu se agrava.

Daca SCAPI de ea, adica sa o inlaturi chirurgical, o sa ai nevoie de si mai multe pastile. Gandeste-te la glanda ta tiroida ca la un muncitor lenes, insa e singurul muncitor pe care il ai, mai bine il ti acolo si mai face cate ceva decat sa-l dai afara si sa nu mai faca nimeni munca pe care o facea el.

| einsteinchen a răspuns:

Este vorba de glanda tiroida iar afectiunea acesteia poate fi hipertiroidism sau hipotiroidism.

Se poate extirpa dar presupune tratament pe toata durata vietii + restrictii.

Oricum trebuie sa mergi la doctor sa decida el ce e mai bine pentru tine in functie de rezultatul analizelor. Sanatate!

| bhsgy a răspuns (pentru einsteinchen):

Am 13 ani, iar iau eutirox, glanda mea a depășit ff putin, e posibil sa nu mai iau pastile?

| einsteinchen a răspuns (pentru bhsgy):

Poti afla numai daca mergi la consult si dupa ce faci analizele de specialitate.

| bhsgy a răspuns (pentru einsteinchen):

La consult o sa merg tocmai in sept, iar al 2 le-a rand de rezultate la analize vor veni chiar diseara, sunt f curioasa