| Alice001 a întrebat:

Cum pot sa steau dreapta adica sa ma indrept.(coloana vertebrala)nu pot sta chiar mereu drept pentru ca daca asa am ramas uit sa stau drept. cer seriozitate. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Şi eu am avut problema când eram mic, dar mereu mi-a făcut observaţie mama şi m-am obişnuit să stau drept. Păi aici e chestia de auto-control, trebuie să fii conştientă să stai dreaptă, dacă ţi se pare că totuşi nu poţi, roagă pe cineva să se uite (mama / tata / bunica / bunicu /fractu / sorta etc... ) şi dacă vede ceva îneregulă, să te ducă la doctor, după îţi va spune ce trebuie să faciwinking e mai bine decât să mergi cocoşată pe la 40 de ani pe stradă, nu?

5 răspunsuri:
| fedorabit a răspuns:

Fizioterapie sau fitness - cu instructor. Da rezultate si nu te bate nimeni la cap. Poti incerca si jogging. Vei sta dreapta pentru ca muschii tai abdominali si cei dorsali vor capata tonus si vor sustine trunchiul intr-o pozitie sanatoasa.

| NarcyNarcisa a răspuns:

Am si eu aceeasi problema ca si tine si mama toata ziua "sta cu gura" pe mine -'stai dreapta, stai dreapta; umerii inapoi-umerii inapoi'-si am ajuns la concluzia ca pentru. a sta dreapta ai nevoie sa te inveti tu pe tine insati...adica atunci cand te doare spatele sau pur si simplu simti ca nu stai dreapta(pe scaun, la scoala, oriunde) sa-ti faci un obicei de a te corecta.Cred ca asa o sa te autoeduci de a te corecta si sa nu ai o cocoasa.succes

| dydy21 a răspuns:

Ai putea sa iti rogi parintii sau persoanele cu care locuiesti sa iti aminteasca sa stai dreapta de fiecare data cand te vad...
Si niste exercitii la spalier ar putea ajuta. Exercitiile ar trebui sa le faci cu o persoana de specialitate totusi.
Sora mea a avea un umar mai jos si au ajutat-o mult exercitiile la spalier.

| Vasi_2046 a răspuns:

Foloseste scaune cu spatar fix si drept, dormi pe o saltea mai rigida. Rezultatele se vad in timp, e vorba de formarea oaselor. Daca esti matur/a, dureaza si mai mult!

| elenaelena_6698 a răspuns:

Stai lipita de un perete 10 minute pe zi; dormi fara perna; cand stai la calculator incearca sa stai dreapta, de preferabil pe un scaun cu spatar. Si daca vrei ceva si mai serios, poti merge la spital pentru un control si am auzit ca exista un fel de corset care se poarta pe sub haine si ajuta la indreptarea coloanei. Sper ca ti-am fost de folos happy