| Sportacus123 a întrebat:

Cum pot să trec peste anumite stări de anxietate? Când sunt în autobuz cred că lumea mă bârfește, se uită la mine, râde de mine.
Voi cum ați depășit stările de anxietate(dacă le-ați avut)?
Mi s-a spus că eu cred asta că n-am suficientă încredere în mine. Voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ti-ai pus singur un diagnostic este?
Anxietatea nu are de a face cu faptul ca tu consideri undeva ca cineva te barfeste desi nu este asa.
Teama asta de 'persecutie', disciminare etc, de genul toata lumea ma barfeste sau uraste sau toti se uita urat la mine este in legatura si cu alte tulburari.
Foarte multi cred ceea ce citesc pe net si se autodiagnosticheaza, este gresit.
mergi la un medic psihiatru si el iti va da un tratament adecvat tulburarii de care suferi, daca ea nu exista nici acela nu iti va da sa iei medicamente asa aiurea!
Noi romanii suntem un popor de oameni aroganti, inculti si increzuti, daca le spui sa mearga la psihiatru te urasc si te injura, de ce nu au acelasi comportament cand le zici sa mearga la diabetolog? si unul si altul sunt medici, doar ca disciplinele difera
Fiecaruia ii este recomandat sa mearga la consult, la medicul specialist, in functie de starile prezentate

| TheGentleman a răspuns:

Cu anxiolitice.

| SkandallKamataru a răspuns:

Lucrează la aspectul fizic, daca n-ai avea minusuri de genu, nu te-ai mai ingrijora in această privință.

| ALM2000RO a răspuns:

Și eu am stări de anxietate și nu mi le-am depășit. Evit locurile aglomerate, evit chiar și să ies din casă dacă nu e neapărată și urgentă nevoie s-o fac. Nici eu n-am încredere în mine, nu e că mi-ar păsa de părerea lumii (știi că nu dau doi bani pe ea), dar tot mi-e frică să știu că sunt bârfit și că se uită și chiar râde la / de mine (am și eu impresia asta când ies afară).

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

Nu stiu daca ti-ai dat seama da majoritatea din autobuz gandesc la fel rolling on the floor,nu va inteleg pe voi astia care va ganditi ce zice ba x despre mine rolling on the floor.Ca sa intelegi o chestie, x ala care e mai sus decat tine nici nu te baga in seama, ca stie deja e peste tine, aia care sunt mai jos sau e dnivelul tau aia te barfesc daca nu te-ai prins rolling on the floor.La ce intrebari pui pe aici pare ca esti jos si tu rau de tot, schimba-ti viata fratioare ca nu ti-o schimba nimeni.

| TimeaIoanaRus a răspuns:

Te ia cu transpiratia lipsa de aer? faci atac de panica?
Incearca si controleazati respiratia.
Respira si inspira adanc
Stai conectata la telefon cu cineva