anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face ca sa scap de frica de iesit afara? Am fobie sociala, anxietate si cred ca si depresie. Imi e frica sa ies afara, ma tot gandesc ca ma voi impiedica si lumea va rade de mine, sau ca ma voi comporta anormal si lumea ma va judeca. Am incercat sa ies de 2 3 ori, ma simteam mai bine, dar cand reveneam acasa iar se reintorceau starile de anxietate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa te confrunti cu fricile gradual.
Ca si cum ai antrena un muschi.

Atunci cand faci actiunea a in repetate randuri sau la intensitati graduale, si vezi ca primesti rezultatul b de fiecare data, cu timpul o sa te convingi pe tine insati/insuti ca a e corelat cu b.

Daca iti demonstrezi din nou si din nou ca nu o sa se intample nimic rau daca iesi afara sau, mai tarziu, chiar daca te impiedici sau scapi ceva de mâna sa zicem, ai sa poti vedea imbunatatiri