| Densis a întrebat:

Cum pot scapa de acnee? Am in zona obrajilor mici si multe(NU sunt rosi).Ma dispera aceasta acnee!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaelaalol a răspuns:

Incearca sa folosesti creme:de exemplu crema de la avon(gel de curatare).Il aplici pe fata, astepti cateva minute pana se usuca gelul si te speli.
-Alta idee ar fi cea cu argila(plicuri de argila de la aslavital).Pui plicul in apa, amesteci, aplici pe fata, stai 20 de minute pana se usuca si te speli(functioneaza ca gelul de mai sus)
-O alta varianta este sa le usuci cu ceai de musetel/apa calda.Stai cateva minute cu fata deasupra castronului cu ceai/apa, si apoi astepti sa se usuce.
-De asemenea, si ceaiul de musetel poate fi folosit ca gel de spalare(il faci si il aplici pe fata)

Ca acneea sa dispara trebuie sa iti dai in mod repeta gelul/argila/ceai(cel putin 8 zile consecutiv)
sper ca te-am ajutat!big grin

4 răspunsuri:
| RandyMarsh a răspuns:

Buna!
Sa stii ca sunt mai multe tipuri de acnee. Unele mai agresive, altele mai blande.
Doar dermatologul iti va spune ce solutie sa folosesti pentru ele.

| wolder a răspuns:

Si eu ma lupt cu ea de ani intregi, am fost si la dermatolog si-n urmatoarea perioada ma voi mai duce, am incercat tot: creme, pastile, geluri de spalare.
Ceva mai simplu ce-am incercatt de curand: castravete, gheata pentru roseata si umflatura si lamaie- chiar usuca, ori pasta de dinti - si asta usuca.
Mult succes!
Daca mai vrei citeste si aici:

http://brunettepink.sunphoto.ro/Acnee

| Roxxanne a răspuns:

Cum a zis si Night, sunt mai multe tipuri de acnee ce necesita tratamente diferite, doar dermatogul iti poate da un tratament adecvat.

| evelina_3448 a răspuns:

Exista creme speciale pentru cosuri. Du-te si intreaba la farmacie!winking