| Fresh4cwalk a întrebat:

Cum pot scapa de cearcane, am de ceva vreme si nu pot scapa de ele. Sunt o persoana destul de matinala. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rotariurazvan a răspuns:

1.Dormi cel putin 8-10 ore pe noapte
2.Bea cel putin 2-3 litri de apa pe zi timp de 30-40 de zile pentru a hidrata tesutul mort pe care il numesti cearcane(Cearcanele reprezinta un tesut care a devenit inctiv in urma insuficientei hidratatiei.)
3.Incearca sa te speli pe fata cu sapun cu aloe, sau eterna varianta cu feli de castraveti pe ochi

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In primul rand, trebuie sa te odihnesti bine, adica nu neaparat sa dormi pur si simplu, ci sa dormi 8 ore/noapte.Inainte de culcare, cel tarziula ora 22, poti bea un ceai de tei, valeriana, neindulcit.
Seara inainte de culcare, mai poti puse cartof crud, sau castravete, dar ce-l mai indicat sunt frunzele de ceai verde.Mai poti cauta pe GOOGLE, tastand cuvintele cearcane+remedii.

| giony54 a răspuns:

Cearcanele se fac din cauza ca somnul este agitat si nu te odihnesti bine, cauta sa dormi mai mult si odihnitor.Inainte de culcare sa bei o cana de ceai de tei si sa nu te uiti la tv. sau pe net la lucruri de groaza.

| mijlsach a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa dormi cel putin 8-9 ore ca sa fii odihnita..pana la urma si ochii trebuie sa se odihneasca nu numai tu.dar poti sa pui peste ochi bucati de castravete taiat in plan transversal sau sa ungi pleoapa cu Iod(dar foarte foarte putin ) astea sunt pentru a relaxa ochii...dar poti merge si la un doctor