| enigmatica a întrebat:

Cum pot scapa de cosurile de pe corp? Pe fata nu am cosuri, doar pe corp, in special pe spate si nu stiu cum sa scap de ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă ștergi zona respectivă zilnic, după fiecare duș, cu vata înmuiată în spirt, în câteva zile sau săptămâni ar trebui să scapi de problema.
Succes.

| doctoressa a răspuns:

Faceti dus cel putin o data pe zi (daca faceti sport/alta activitate fizica mai intensa faceti dus imediat si schimbati-va imbracamintea), schimbati-va mai des lenjeria de corp si pe cea de pat si nu abuzati de produse cosmetice pentru corp.
http://www.i-medic.ro/articole/7-sfaturi-practice-pentru-preveni-cosurile

| IMC90 a răspuns:

Igiena corespunzatoare, in primul rand. Mergi la dermatolog pentru un tratament.
Sunt multe tipuri de acnee, noi nu avem de unde sa stim exact de ce tip de acnee ''suferi'' tu, deci ar fi inutil sa-ti recomandam niste produse antiacneice, mai ales ca zici ca este vorba despre trunchi (acolo acneea este de regula mai severa de cat pe fata)