| anysya4u a întrebat:

Cum pot scapa de fobia de cainii vagabonzi, din fata blocului? Va rog ajutati-ma pentru ca mereu cand merg la scoala, sau in orice loc, trebuie mereu sa trec pe langa ei si imi este frica. Am ajuns sa imi fie frica si cu cineva langa mine. Seara mereu incep sa latre rau si ma sperie. Chiar am si unele cosmaruri cu ei. Chiar am nevoie de ajutor, de cateva sfaturi. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu te inteleg pentru ca sunt in aceeasi situatie, din cauza asta prefer sa merg numai cu transportul in comun si sa evit plimbarile in aer liber.Cred ca iti vine sa ii bati pe toti cei care au zis sa iubim cainii...bun, bun ii iubim dar ei cand ne musca?! Hai sa fim seriosi nu putem pune un animal mai presus decat un om.Si pe unde sa-i ocoleasa din moment ce pe fiecare strada si straduta gasesti cel putin 3 cani?
Nu iti pot zice sa ii ignori pentru ca stiu ca nu vei putea,insa uite medota pe care o practic eu si sper sa iti fie de folos:exista in unele magazine specializate un aparat care emite niste sunete si cand apesi pe buton cainii fug, unde se duc, treaba lor...important este ca fug de langa tine. Functioneaza pentru ca eu numai asa trec de caini. Aparatul are un pret cam ridicat, vreo 80 de ron dar eu zic ca renteaza.
Alte metode ar fi sa ai la tin eceva ce sa faca zgomot si daca incep cainii sa latre la tine sa faci zgomot sau pur si simplu te duci langa un am de pe strada si ii spui ca iti este frica. Daca se va lua vreodata un caine de tine, te prefaci sau chiar arunci cu o piatra inspre el, astfel va fugi.

| AdelinaC a răspuns:

Speeder96,da,cred ca pe baza de ultrasunete.Pe net nu am cautat, dar daca se gasesc, foarte bine.Eu am aparatul si functioneaza pe cainii vagabonzi, mai putin pe cei de rasa dar oricum aceia sunt cu stapanul si nu imi este frica de ei.

| Vizitiul a răspuns:

Masuri nu se vor lua in situatia asta. Banuiesc ca nu-i singurul oras plin de caini vagabonzi si nici tu nu esti prima care se plange. De fobie nu poti scapa, decat atunci cand dispare factorul care influenteaza aparitia ei (cainii vagabonzi).

| Vizitiul a răspuns:

Sergiu-Bai baiatule, tu ai gandit ce ai postat? Ii ceri unei fete sa fie ferma in fata unor caini vagabonzi? Cainii latra de frica fricii ei? Bai, dar tu, te auzi ce spui? Tu ai auzit vreodata ce sunet scoate un caine speriat? Nu latra (precum zice anysya ca se intampla in experienta traita de ea), ci schelalaie.

| Vizitiul a răspuns:

Sergiu -Nu-i vorba de voturi, viteazule. E vorba ca acea fata poate lua de buna parerea ta si risca sa fie jupuita de cani. In cazul asta, nu te-ar mustra constiinta?

| Nicolelenaa a răspuns:

Câinii nu o să iți facă nimic dacă ție nu ți-e frică de ei. happy
Încearcă să te întorci acasă cu un coleg care să te treacă de ei.
Dacă nu iți e frică nu iți vor face nimic. happy

| Nicole a răspuns:

Bună.
Sunt de acord cu tine,dar nu poți scăpa de ei deoarece,au și ei un suflet,este interzis să le facem rău animalelor.
Dacă ție frică,încearcă să-i ocolești sau să nu mergi chiar aproape de ei, nu știu alte soluții nu ai.
Numai bine și mare grijă!
Pa, pa.

| Anonymus314 a răspuns:

@ana hmm.cred ca functioneaza pe baza ultrasunetelor.si cred ca sunt pe net asa ceva.cred ca daca le descarci si le pui pe un telefon sau ceva vor avea acelasi efect.nu stiu, am aceeasi problema.

| ytalyanu a răspuns:

Ia-ti o pusca, eu asa am de gand, ca m-am saturat de cainii astia

| sergiu a răspuns:

Nu-i usor, dar poti sa scapi de fobia asta in timp. Cand eram mai mic si eu aveam frica asta de caini. Dupa ce am crescut si am vazut ca nu imi au treaba cainii, frica de ei mi-a disparut. Se zice ca, cainii simt cand ti-e frica de ei si din cauza asta incep sa te latre. Eu cred mai repede ca ei de fapt latra tot de frica. Latra de frica fricii tale si de ce ai putea sa le faci laughing Stai linistita ca n-o sa te muste niciunul. Asta daca nu sunt infometati, sau daca nu sunt multi si agresivi. Daca ii vezi astfel, e mai bine sa ii eviti. Cainii sunt foarte imprevizibili, dar de obicei trebuie sa fi ferma in fata lor, treci pe langa ei si nu ii bagi in seama, iar daca se intampla sa devina agresivi, trebuie sa le arati "cine-i mai mare", iar astfel ai sanse mari sa scapi de ei. Majoritatea sunt fricosi, dar totusi nu te baza prea tare pe lucrul asta. Incearca sa te obisnuiesti cu ei, la fel ca majoritatea din oameni. Cainii totusi nu-s niste animale atat de salbatice si agresive. happy

| sergiu a răspuns:

@Promotie: Imi cer scuze ca mi-am permis sa am o parere diferita de a ta, Marele Guru intr-ale cainilor, si s-o mai si postez pe deasupra. Nu iti convine? Ai o problema cu tine, eu o sa continui sa imi traiesc viata linistit. Special s-a introdus optiunea cu votarea raspunsurilor. Nu iti place, dai Stupid sau Nefolositor. Nu te lua in seama cu mine, pentru ca efectiv nu pun la suflet nimic din ce imi spui. Serios vorbesc happy Postarea mi-o asum, iar cui nu-i place, foarte bine... Sa imi dea Nefolositor si/sau Stupid pana se satura happy Viata mea nu depinde de asta laughing

| sergiu a răspuns:

@Promotie Nici nu era vorba de voturi. Era vorba doar de capacitatea ta de a intelege ca unii au si alta parere care poate sa fie diferita de a ta. Ca nu iti convine tie si ca ai impresia faptului ca parerea ta face toti banii, e problema ta. N-am sfatuit fata sa fie prea curajoasa in fata cainilor. Citeste mai bine inca o data comentariul si intelege tot ce am scris in el, nu doar partile ce nu ti-au convenit. Incercam intr-un fel sa o fac pe Anysya sa priveasca problema si din alt punct de vedere. Nu inseamna ca daca ai frica de caini nu poti scapa de ea, dar asta nici nu inseamna ca nu trebuie sa te feresti de caini in anumite situatii. Tot ce am incercat sa fac, e sa nu mai priveasca atat de dramatic problema asta. Sper ca ai inteles si tu semizeule. Aaa...si pentru mine, this topic is closed. Hai noroc big grin

| KoreaJapan a răspuns:

Pai depaseste-ti teama. Eu am trait printre caini,caci unde eram eu,erau peste peste tot. Treci printre ei si,ca masura de precautie,ia cu tine vreo doua paini sai vreo gustare. Ideea este ca,cainii simt frica,deci trebuie sa te eliberezi de aceasta teama cand treci pe langa ei. Daca incep sa latre si sa se ia dupa tine,ramai calma si arunca-le painea. Calma,este imortant. Si nu trebuie sa pari,trebuie sa simti,ca patrupedele, mai exact cainii, iti simt emotiile.

| Emanuelm a răspuns:

Nu-i lua in seama sunt doar caini. Ignora-i pur si simplu.