Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

De la un timp am inceput sa ma tai cu lama, cand sunt trista sau nervoasa ma tai simt ca ma calmeaza, am momente in care chiar am nevoie sa vorbesc cu cineva dar nu am cu cine am o prietena foarte buna dar parca nici cu ea nu vreau sa vorbesc despre asta, plang foarte mult mai ales seara daca sunt singura acasa si ma gandesc la ceva nu ma pot opri din plans, uneori stau singura in camera cu becul stins si ascult muzica, imi place sa stau singura pe intuneric si sa ma gandesc la toate lucrurile care mi se intampla nu stiu cum sa explic sunt asa de trista uneori si parca toata lumea are ceva cu mine, am o gramada de defecte si nu supor sa ma duc la scoala si sa le vad pe toate fetele alea frumoase, slabe care sunt perfecte. straight face de multe ori m-am gandit ca ar trebui sa ma duc la un psiholog ca sa am cu cine vorbi si sa am cui sa-i spun tot ce simtstraight face am mai fost cand aveam 10 ani pentru ca imi era frica sa ies din casa dupa ce am patit ceva intro seara si dupa am tot inceput sa am cosmaruri si chiar m-a ajutat sa trec peste, nu stiu cum sa-i spun mamei ca as vrea sa merg la psiholog nu vreau sa creada ca sunt nebuna sau ce stiu eu, ajutati-ma cu niste sfaturi.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i femeii ca ai un obicei prost de a te taia cu lama si sa faca ceva, ca sa scapi de acest viciu tampit care iti face viata rea. Psihologul iti va orienta mintea spre optimism.

| madyddd a răspuns:

Ok, deci faptul ca mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebuna! Ce aveti oameni buni? Ce gandire de ****,jur!
Si eu am avut momente mai ciudate dar am trecut peste cu ajutor bineinteles, singura nu poti rezolva nimic niciodata! Ca e psiholog mama prietena tata frate... orice dar e mereu ajutor. Si uneori avem mare nevoie.

Tu ai o problema evident si alcolul, tigarile, drogurile, taiatul venelor si asa mai departe nu rezolva cu nimic situatia ba chiar o inrautatesc si mai tare. Tu ai nevoie de ajutor specializat. O vorba buna spusa cum trebuie (iar in cazul tau nevoia este enorma) iti va fi de mare folos/ajutor.

Incearca sa vorbesti cu mama ta, daca chiar crezi ca ai nevoie de un psiholog si rezolvati cumva. Tu doar comunica! Incearca! Nu rezolvi nimic daca te inchizi in tine.
Vorbeste, comunica, exprima, arata nevoile problemele fricile dubiile tale.

Sa auzim numai de bine, Andreea!

| Andreaa a răspuns (pentru madyddd):

Multumesc pentru sfat. puppy dog eyes >:d<

| PedoBarbie a răspuns:

Îţi cam place să fi emo.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Nu stiu de ce incep cu sfarsitul, dar nu toti cei care merg la psiholog sunt "nebuni". Daca toate defectele unui om ar fi vizibile cu ochiul liber ai vedea ca ai multe defecte dar altii au mai multe ca tine. Nimeni nu e perfect. Esti trista si singura pentru ca asa alegi tu. Te vezi intr-o lumina proasta si nu te consideri o persoana care ar putea fi o prietena "buna". Prietenii buni nu sunt nici frumosi, nici destepti, nici cu bani, sunt oameni care iti spun doua cuvinte cand ai nevoie, sunt oameni care inteleg problemele tale si te ajuta la gasirea unei solutii. Treaba cu taiatul am lasat-o la urma pentru ca e cea mai dureroasa. Pentru tine taiatul este ca tigara pentru fumator. Te linisteste. E bine sa gasesti ceva care sa te linisteasca, dar tu ai gasit ceva gresit. Pe mine ma linisteste mangaiatul unui caine vagabond, pe altii ii linisteste un apus de soare, o mangaiere data sau primita, o inghetata. Cauta altceva, cauta ceva care sa te linisteasca facand bine altcuiva, in acest fel te vei simti si tu mai bine. Ia-ti o pisica si plangi in timp ce o mangai, va fi bine pentru amandoua. Sau s-ar putea sa ai surpriza ca pisica sa te faca sa razi in timp ce tu plangi. Ajuta-te!

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Faci o mare greseala...defapt nu te calmeaza ci tu crezi ca o face nu iti poti face un bine daca te tai cu lama...ar trebui sa vb cu cineva despre asta

| mykydutza08 a răspuns:

Andreea, statul pe intuneric, siguranta data de statul pe intuneric si plans sunt legate de acel ceva care ti s-a intamplat, cred ca stiu exact despre ce e vorba, nu o sa spun aici, oricum nu a fost vina ta copila, sper ca facebook-ul meu sa ajunga la tine si sa putem vorbi mai mult https://www.facebook.com/fustite.bentite?ref=tn_tnmn te rog sa ma contactezi.

| rTurcoaz a răspuns:

Toti avem defecte nu mai fi suparata nu mai fi singuratica si trista fii mai bagareata o sa vezi ca in viata o sa pierzi multe daca stai trista mereu... eu ti-as recomanda sa fii mai fericita;-)
O zi buna! kiss

| rTurcoaz a răspuns:

Nu mai fii asa trista si singuratica nu trebuie sa te comporti asa... vei pierde multe lucruri in viata daca stai toata ziua bosumflata thinking Toti avem defecte. Nu trebuie sa te superi, trebuie sa fii mai bagareata si mai vesela!
O zi buna! kiss Sper ca te-am ajutat

| Kara361DIsnOt a răspuns:

Ceea ce faci yu se numeste SADOMASOCHISM, nu e bine iti faci mai rau, stai linistita pentru. ca in viata o sa dai peste multe depresi si probleme iar tu trebuie sa le rezolvi cu calm, uite niste solutii:
1. Daca nu vrei sa mergi la psiholog, incearca sa ies din casa, la aer liber, sa-ti faci prieteni, mergi la un suc. Si nu conteaza daca celalalte sunt perfecte doar pentru ca sunt frumoase, sunt 100% sigura ca si tu esti la fel de frumoasa si desteapta. Mergi in parc cu acea prietena si apropiati-va mai mult! Asa o sa fie mai bine, nu trebuie sa ai 1000 de prietene, 1 si buna! big grin
2. Daca chiar vrei sa mergi la psiholog, va trebuii sa vorbesti cu mama ta, i poti spune asa : " Mama, uite eu de ceva timp ma simt foarte singura, nu am cu cine vorbi, si de fiecaredata cand sunt stresata imi vine sa mai tai cu lama, stiu ca nu e bine, iarta-ma, dar ma calmeaza, eu cred ca as avea nevoie de un psiholog, si te rog, daca ti la mine du-ma la unu, te rog!"
ASta e sper ca te-am ajutat :* Capu` sus

| Kara361DIsnOt a răspuns:

Ceea ce faci tu se numeste SADOMASOCHISM, nu e bine iti faci mai rau, stai linistita pentru. ca in viata o sa dai peste multe depresi si probleme iar tu trebuie sa le rezolvi cu calm, uite niste solutii:
1. Daca nu vrei sa mergi la psiholog, incearca sa ies din casa, la aer liber, sa-ti faci prieteni, mergi la un suc. Si nu conteaza daca celalalte sunt perfecte doar pentru ca sunt frumoase, sunt 100% sigura ca si tu esti la fel de frumoasa si desteapta. Mergi in parc cu acea prietena si apropiati-va mai mult! Asa o sa fie mai bine, nu trebuie sa ai 1000 de prietene, 1 si buna! big grin
2. Daca chiar vrei sa mergi la psiholog, va trebuii sa vorbesti cu mama ta, i poti spune asa : " Mama, uite eu de ceva timp ma simt foarte singura, nu am cu cine vorbi, si de fiecaredata cand sunt stresata imi vine sa mai tai cu lama, stiu ca nu e bine, iarta-ma, dar ma calmeaza, eu cred ca as avea nevoie de un psiholog, si te rog, daca ti la mine du-ma la unu, te rog!"
ASta e sper ca te-am ajutat :* Capu` sus

| TheAnonnymous a răspuns:

Nu ar mai trebui să te tai. Starea aceea de bine este o minciună. Ar trebui să arunci lama şi să găseşti simple lucruri care te fac fericită.
Cât despre psiholog... nu ştiu, poate ar fi mai bine să vorbeşti mai întâi cu mama ta. Nu cred că ar putea să te considere nebună. Orice mamă ar trebui să fie înţelegătoare şi iubitoare. Aşadar, spune-i mamei tale tot ce ai pe suflet, şi în funcţie de ce îţi spune, decideţi dacă este sau nu nevoie să consulţi un psiholog.

| DevilSpy a răspuns:

Tare te tai cu lama laughing
Te sfatuiesc sa no mai faci, si sa iesi afara sa socializezi cu prieteni tai daca nai incearca sa-ti faci
Dar nu te mai taia cu lama
Succes