| greuceanu a întrebat:

Cum pot scapa de gastrita aparuta pe fond de stres? Nu pot sa-mi reduc stresul din viata pentru ca munca mea este stresanta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mioara a răspuns:

Asculta muzica nu te mai enerva

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Schimb-o. Bolile aparute pe fond de stres sunt ca sa iti atraga atentia: hei! muncesti prea mult. ai grija si de tine. Daca iei medicamente si bei ceaiuri, or sa ajute, dar daca nu inlaturi sursa, sunt asa, ca un scut. Stresul ciocane si ciocane pana il sparge. Bafta!

| nicky a răspuns:

La fel am patit si eu si doar cand s-a terminat stresul au incetat si greturile, starile de rau si vomitatul. Acum a inceput din nou o perioada stresanta si probabil ca voi avea din nou acele stari. Asa ca eventual ia-ti un concediu sa te mai linistesti si sa-ti mai revii. O sa-ti prinda bine chiar si 2 saptamani de concediu, va face mult.

| Ronin a răspuns:

Se poate rezolva cu produse naturiste.
Daca te intereseaza, anunta-ma.
Iti pot sugera niste produse naturiste sau te pot pune in legatura cu unul din medicii nostri care-ti va prescrie o schema de tratament.

| littlesunshine a răspuns:

Incearca sa iti creezi ambiente care iti aduc linistea sufleteasca.linistea interioara. Incearca sa te relaxezi si sa mergi intr-un parc, sa te plimbi fara o destinatie anume. Fa-ti un mini-concediu o data la 2 weekend-uri. Nu te va costa mult. Alege destinatii interesante.Brasovul e super. Ai multe de vazut... te vei pierde in istoria breslelor din sec XVI si vei uita de birou si alte masinarii.
O alta idee salvatoare... Ia-ti masina/scuterul si mergi la o plimbarica spre prima sosea/autostrada libera... du-te pana in prima-a doua localitate si intoarce-te.

| elinea a răspuns:

Cu ceaiuri daca ti plac si remedii naturiste, cel mai bun este ceaiul de Obligeana (radacina) infuzie trei cani pe zi sau suc de cartofi cruzi.

| elinea a răspuns:

Evident ca la serviciu nu poti sta cu ceaiul dupa tine mereu dar macar seara, si mai evita cafeaua si tigarile in cazul in care fumezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iti iei cateva zile libere, sa te linistesti, sa mananci sanatos...eu asa am reusit sa skp de dureri desi ea nu a disparut complet...