| 12faly56 a întrebat:

Cum pot scapa de,, hernie de disc cervicala". M-am saturat de indopatul cu medicamente. Daca este cineva in TPU care stie i-l rog sa i-mi raspunda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| medgirl a răspuns:

Ma alatur si eu la cele spuse de Felys.
Cel mai eficient mod de a scapa de hernie este cel chirurgical, care implica si riscuri pe masura, insa celelalte metode nu sunt capabile sa te vindece complet.Deci,cel mai bine ar fi sa mergi la o consultatie chirurgicala.

| 12faly56 explică (pentru medgirl):

I ti multumesc si tie pentru raspuns.o zi buna.

4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Adevarul este ca daca iei antiiflamatoare continu pe langa ca fac rau la ficat si stomac,dupa un timp te obisnuiesti cu ele si nu mai au efectul dorit,de hernie nu se scapa din pacate doar cu tratament,trebuie operat,nu stiu daca esti in stare avansata,dar de regula daca deja ti s-a pus diagnosticul de hernie,nu prea mai ai scapare fara operatie, se zice ca este una din cele mai usoare operatii dar cu recuperarea cea mai indelungata, eu am fost operata si iti pot spune ca nu vei mai fi ca nou nicidata, asta e, curaj si succes

| 12faly56 explică (pentru Felys):

Draga felys imi pare rau ca te deranjez dupa atita timp de la raspunsul pe care mi l-ai dat.ai spus ca ai fost operata de hernie de disc cervicala, ai spus ca nu vei mai fi ca nou niciodata.te-as ruga daca imi poti da mai multe detalii si daca operatia implica riscuri si care sint acestea.astept raspunsul tau cu nerabdare deoarece nu ma pot hotari ce decizie sa iau.sa ma operez sau nu.astept.pa

| Felys a răspuns (pentru 12faly56):

Nu este nici un deranj,nu a fost cervicala a fost lombar dar tot rau e oricum,in cazul meu nu a fost loc de decizie personala,eu daca mai intarziam putin riscam sa paralizez,nu am avut incotro,durerile erau atroce, nu se mai putea face nimic altceva decat operatie, am facut anul trecut in ianuarie si in vara am facut namol, asa mi s-a indicat, dupa ce am facut cura de namol de 3 sapt,mi-a fost chiar bine,poti crede ca sapam in gradina,bine asta e nebunia mea,tu sa nu faci la fel, sa continui,pana prin ianuarie nu am avut probleme,ma mai durea cand si cand spatele de la curent dar la limita suportabilitatii,din pacate cam din februarie vad ca iar ma doare pe picior,sunt destul de speriata,este foarte posibil sa recidiveze hernia,sau sa fie de la curent,oricum de abia astept vara sa refac cura de namol,nu sunt dureri mari,si daca merg putin imi trece,deci mai suport,asta e prost cu felul asta de operatii,nu sunt ca amigdalele unde scoate si nu mai ai treaba nicidata,pot recidiva sau pot apare intre alte vertebre,sunt persoane care duc boala mult si bine iar altele mai putin norocoasa ca mine care ajung la cutit,se zice ca e bine sa se amane cat poti o astfel de operatie dar sa nu depasesti pragul acela in care se poate paraliza,ca s-a cam terminat cu viata,stai asa cu antiiflamatoare,fereste-te de curent cat poti si cand vezi ca nu mai e cale de intors mergi la operatie,dar asta numai cand crezi ca alta varianta nu exista,si dupa operatie sau si pana atunci plaja si namol,asa a insistat medicul care m-a operat,a avut dreptate trebuie sa recunosc,eu de abia astept luna iulie sa ma manjesc iar cu namolul ala scarbos dar sanatos,bafta mea ca sunt din constanta, dar am intalnit persoane si din Suceava, spuneau ca faceau eforturi mari sa poata venii macar o saptamana la techirghiol, nu sunt doar vorbe, asta vara am simtit pe pielea mea ca intr-adevar ajuta cum nu imi puteam imagina vreodata