| Meganos a întrebat:

Cum pot scapa de mirosul neplacut al picioarelor,transpir chiar si cand stau in pat mai precis simt ca-mi iau foc,e foarte jenant mai ales cand ma duc ca oaspete la cineva, imaginativa cand ma descalt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi sa ceri ajutorul unui dermatolog. Pana atunci fii foarte riguros cu igiena locala si aplica un spray pentru picioare.
http://www.i-medic.ro/boli/hiperhidroza-sau-transpiratia-excesiva

| fuzzer a răspuns:

Exista lotiuni si spray

| ioana21S a răspuns:

Buna...
Iti recomand :cremă deodorant pentru picioare, sau spray pentru picioare.
Le poti achizitiona de la farmacie...din catalog avon...Bafta!
(le gasesti la un pret accesibil in farmacie):*

| Meganos explică (pentru ioana21S):

Stiu de toate astea le-am chiar folosit dar problema nu dispare decat atunci cand folosesc produsele, eu caut un tratament care sa stopeze transpiratia.

| InvertedDeformity a răspuns:

Acidul tanic este una dintre substanţele conţinute de ceaiul negru, ce favorizează distrugerea bacteriilor şi închiderea porilor, ajutând la combaterea transpiraţiei excesive şi mirosului neplăcut. Aşadar, acesta este unul dintre remediile pe care este bine să le foloseşti pentru a face băi de picioare. Prepară o infuzie concentrată din patru linguriţe de ceai negru şi din 500 ml de apă. Se fierbe soluţia 15 minute, după care se adaugă într-un lighean în care ai pus doi litri de apă rece. Ţine picioarele în această infuzie 20 de minute.
Daca aceasta metoda nu isi face efectul in jur de 2-3 saptamani este indicat sa cosnulti medicul dermatolog pentru tratament.