| ItIsAlright a întrebat:

Cum pot scapa de punctuletele albe de pe unghii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In general este vorba de vreo lipsa de calciu sau zinc.
Mergi la medic pentru niste analize.
Consuma lactate multe.
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Punctele de pe unghii sunt de multe ori deficente de calciu sau dereglari ale raportului calciu magneziu fosfor. Ideal este sa faci la dr. de familie analize Ca, Mg si P si in functie de ce este scazut primeti tratament, Este posibil sa fie o fixare mai proasta a calciului deci sa fie si deficit de vit D.
In concluzie mergi la dr. fa analize, si o sa faci ce trebuie.

| khwewljewew a răspuns:

Lipsa de calciu... mananca lapte, oua, iaurt, verdeturile inchise la culoare...

| vallydboy a răspuns:

Ai lipsa de calciu imi pare rau dar trebuie sa mananci oua lapte legume fructe si ia calciu si vitamine recomandate de medic Sper ca ti-am fost de ajutor!

| shtiuk a răspuns:

Pot fi mai multe cauze care duc la degenerarea matricei unghiei. Cea mai intalnita e lipsa de minerale (calciu, magneziu, zinc) si vitamine (vitamina A in principal). A doua varianta e atunci cand lucrezi intr-un domeniu unde iti folosesti mult degetele si sa cauzezi mici leziuni unghiilor (mici lovituri de care initial nu-ti dai seama). Nu uita ca si stresul afecteaza unghiile iar unii specialisti spun ca in general sanatatea unghiei este strict legata de sanatatea generala a corpului tau. Iti recomand sa iti analizezi stilul de viata si de alimentatie, poti incerca unele suplimente minerale (cartilaj de rechin) si daca tot nu dispar e bine de consultat un medic. Numai bine!