| dada_2571 a întrebat:

Cum pot scapa de raceala intr-o zi? (Precizez ca e un inceput de raceala, doar imi curge nasul si tusesc f putin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În cel puțin 3 zile te poți echilibra cu imunitatea.
Niciun tratament din lume nu te poate însănătoși în numai 24 de ore chiar dacă primești doza unică la o singură administrare.
Mergi la medicul de familie sau la contagioși pentru diagnostic diferențial și tratament de specialitate (antivirale).
Pa, pa.

| Tourniquet a răspuns:

Pai...

Bea multe ceaiuri, stai la pat, ia cate o aspirina sau paracetamol, si mai ia si Coldrex. happy

Fa baie in apa cu sare. happy

Iti va trecebatting eyelashes

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

In cazurile necomplicate, este necesar doar tratamentul simptomatic:
- repaus la pat;
- aspirina si paracetamol pentru febra si pentru durerile de cap;
- aport crescut de lichide;
- gargara cu apa calda cu sare, vitamina C.
Exista la Plafar un ceai antibronsitic mai bun decat orice medicament. Este un amestec din mai multe plante care au calitati expectorante, emoliente, antitusive. Medicamentele se dau in functie de tipul de tuse: seaca sau plina. Sanatate!

| Didw a răspuns:

Pai ia niste pastile cum ar fi Algocalmin, Olynth[pentru nas], septolete sau stepsils, ceaiuri. dar nu este garantat ca vei putea scapa de raceala chiar intr-o zi. daca vrei, te poti duce la medicul de familie si vei vedea ce iti va zice.De o raceala scapi in minim 3 zile.Sanatate! kiss

| Daiana90 a răspuns:

Bei ceai fierbinte, sa nu stai sa iti fie frig si iei modafen sau paracetamol si tin sa precizez ca si eu acum cateva zile imi curgea nasul si stranutam si am avut grija sa nu imi fie frig, sa iau medicamentele si acum mi-a trecut.Nu stiu daca trece intr-o zi dar in 2-3 sigurat, 100%.winking

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Este weekend banuiesc ca nu mergi la scoala sau servici nu? pai fa-ti niste ceaiuri, stai in pat la caldura, mananca lamaie e foarte buna pentru care are vitamina c, daca tot te racesti ca lumea asta e...trateaza-te cu aspirina, du-te la doctorwinking

| Locre a răspuns:

Bea ceai fierbinte mult si pune si unt ca e bun pentru racealahappy

| Limba a răspuns:

Bea un ceai fierbinte de Tei happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o baie la picioare cu apa calda si sare, bea ceai sistai la caldura