| Viorel703 a întrebat:

Cum pot scăpa de răceală? Ma simt prea rău: amețeală, febra mare, nas înfundat, mi-e rău. Urgent va rog și fără sa îmi spuneti sa ma duc la doctor. Apropo n-am nici pastile acasă și farmacia e departe

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Zinc,vitamina D, supa de pui, portocale, astea m-au ajutat pe mine, pentru dureri de gat am cumparat cv, pentru tuse atat, e ceva normal, am avut niste friguri de nici iarna la minus 20 de grade nu aveam, febra este foarte sanatoasa, buna

| RAY a răspuns:

Alina2k18 febra nu trebuie scazuta daca nu e mare
Tipuri de febra
Febra poate fi impartita in 4 categorii, in functie de gradul de severitate:

Subfebra (intre 37, 5 si 38, 2 grade Celsius);
Febra usoara (intre 38, 3 si 38, 8 grad Celsius);
Febra moderata (intre 38, 9 si 39, 4 grade Celsius);
Febra mare (peste 39, 4 grade Celsius).

| alina2k18 a răspuns:

Trimite pe cineva sa iti cumpere macar un antipiretic sa scazi febra, nu sta cu febra mare fara tratament.

| Bizon95 a răspuns:

Nici doctor, nici marmacie?!?
leacurile babesti tineau intr-o vreme cand gripa nu era atat de puternica si rezistenta

deci, ai 3 solutii mari si late
1. doctor
2. farmacie
3. SUFERA SI TACI!

| Goete a răspuns:

In ziua de azi nun exista nici un medicament contra "racelii", doar medicamente care amelioreaza simptomele.

| Crash94 a răspuns:

Comprese cu varza și cartofi.
Șosete cu oțet.
Ceai de ghimbir.
Pentru gât umflat, dacă este cazul: amesteci un ou crud cu lapte cald și o linguriță de miere. Efect garantat.
Leacuri băbești, asta pentru că excluzi posibilitatea medicamentelor și a consultării unui medic.