| dima1506 a întrebat:

Cum pot trata candida fara sa merg la medic? Tocmai ce mi-am inceput viata sexuala si nu as vrea ca parintii mei sa afle, si de aceea mi-e cumva sa merg la ginecolog...as dori un raspuns cat se poate de repede.Va multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poți merge la medic și fără știința părinților.
După o recoltare de secreție vaginală se va pune un diagnostic diferențial și instituirea tratamentului corespunzător.
În perioada tratamentului trebuie tratat și partenerul, iar activitatea sexuală întreruptă pentru a preveni recidiva.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti fi sigura ca ai candidoza pana te duci la medic. De asemenea nu poate nimeni sa-ti dea un tratament pana nu te consulta si nu iti recolteaza secrteie si test Papanicolau.
In ata ordine de idei, daca ti-ai inceput viata sexuala este extrem de important sa te duci la ginecolog. Nici nu stiu cum ti-a trecut prin cap sa nu te duci la ginecolog dupa inceperea vietii sexuale, este un gest de minima educatie medicala si igiena personala.

Laur
| Laur a răspuns:

Stii care e partea buna la tratamentele luate de pe internet? Nu trebuie sa-ti faci griji care e cel mai bun, pentru ca nici unul nu e bun si apuci sa le incerci pe toate... fara rezultat satisfacator.

Partea buna e ca daca mergi la medic imediat dupa aparitia simptomelor ai sanse sa scapi bine de candida, dar nici macar tratamentul dat de un specialist nu iti garanteaza ca dispare de tot (adica nu mai apar recurente), deci imaineaza-ti ce inseamna sa iei tratament dupa "vorba satului"...

| mariazet45 a răspuns:

Cum stii ca ai candida daca nu ai mers la ginecolog? Asa simtome dupa ureche avea fara sa stii daca au intr-adevar candida, simptomele de la candida sunt foarte asemanatoare cu foarte multe boli, ai grija sa nu contactezi vreo boala venerica. Mergi la ginecolog pe motiv ca vrei sa faci testul papanicolau, dar asta numai daca ai 18 ani.

| DoctorX a răspuns:

Si pe langa toate raspunsurile celorlati... Infectia cu candida (presupunand ca asta ai...) este o infectie oportunista, ce apare in cazul unor dereglari locale, nicidecum o BTS. Deci, nu e un motiv de "jena" fata de parinti. Oricum, cel mai bine e sa mergi la un medic ginecolog.

| yoyo11828 a răspuns:

Buna dima! problema ta este foarte urgenta de rezolvat si necesita consult medical de urgenta...nu e ceva grav, insa doar medicul stie ce este mai important pentru tratarea lor.
te pupppp