| sweet21 a întrebat:

Am 18 ani si mi-am inceput viata sexuala insa parintii mei nu stiu asta si nici nu as vrea sa afle. Din nefericire am ceva probleme la sani( cred ca noduli) si trebuie sa merg la endocrinolog sau ginecolog. Parintii vor sa vina cu mine pentru ca isi fac griji pentru sanatatea mea. As dori sa stiu daca la medic o sa fiu intrebata in legatura cu viata sexuala de fata cu ei. Va rog sa ma ajutati! Astept raspuns cat mai urgent. Va multumesc frumosbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu poti sa le ceri parintilor tai sa paraseasca incaperea inainte de inceperea consultatiei si sa ii spui medicului ca refuzi sa dezvaluie informatii despre tine. daca esti majora, iti va respecta dorinta (este obligat prin lege).

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Uff fata, si cand vei fi insarcinata cum le vei spune ca o sa aiba un nepotel?

| devine a răspuns:

Nu le spui nimic despre dorinta ta de a intra singura si cand ajungi la medic, cand te cheama in cabinet, le spui de fata cu medicul ca vrei sa intri singura; te asigur ca orice medic prefera sa nu vina plodu cu parintii in cabinet pentru ca ii ingreuneaza munca si se stie ca parintii pun intrebari stupide si multe

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Nu stiu daca te vor intreba de fata cu ei sau nu dar te vor intreba acest lucru cu siguranta pentru ca daca ai noduli inseamna ca i-ai facut din cauza hormonilor... Dar ii poti ruga pe parintii tai sa astepte la usa pentru ca ai si tu o varsta si vrei sa incepi sa te descurci singura, sa mergi singura in anumite locuri.Mai ales ca la ginecolog nici nu e frumos sa intre si tatal tau de exemplu acolo. Si din moment ce ai 18 ani cred ca le poti cere asta. Atunci vei putea vb cu medicul linistita insa daca ai ceva grav va trebui sa le spui adevarul...

| Lavymee a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. dar probabil o sa fi intrebatahappy si doctorul nu cred ca o sa tina seama ca sunt sau nu parinti de fatahappy depinde si de doctorhappy

| liviu42 a răspuns:

Da poti fi intrebata de fata cu ei daca a ta mama intra cu tine in cabinet. Vei fi intrebata daca ti-ai inceput viata sexuala.

| sabinz a răspuns:

Frate sau sora ai 18 ani parintii tai are trebui sa stie, trebuie sa discuti cu ei despre tema asta, e ceva normal...

| katy_3282 a răspuns:

Incearca sa le explici ca estideja majora si poti merge singura la medic! Daca nu se primeshte cind ajungi la medic intri singura spunind ca te jenezi de ei! Chiar daca medicul va pune intrebarie i nu vor fi de fata iar datele despre pacienti sint confidentiale! Sper sa se rezolve si cu sanatatea si problema. cu parintii! Succes! happy

| r14crazy a răspuns:

Deci foarte bine ca ti-ai inceput viata sexualarolling on the floor si ce legatura au problemele tale cu viata sexuala? rolling on the floor