| Rebecca123 a întrebat:

Cum poti face o cura de detoxifiere acasa si cum stii daca ai nevoie de una?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Tine post negru (nu manca nimic), adica doar cu apa. E cea mai buna detoxifiere, in plus, sa nu fumezi, bei alcool, DOAR APA. Funda? big grin

| awspam a răspuns:

laughing hahaha, tu nu sti ce e aia dar vorbesti ca ai auzit pe undeva ca se vorbea despre asa ceva

| oldbluegrumpyman a răspuns:

Nu sunt specialist dar ORICE OM ARE NEVOIE DE DETOXIFIERE. Parerea mea este ca este unul din putinele lucruri in care stiinta si religia sunt de acord. Postul este o detoxifiere a organismului( eu sunt ateu). E greu sa "iti dai seama" daca ai nevoie, pentru ca ce ti se intampla, se intampla treptat. Teoretic te poti simti mai "obosita" sau sa obosesti mai repede, exista posibilitatea sa dormi mai mult (mecanism de aparare al organismului), si mai grav pot incepe sa cedeze anumite organe (ficatul, pancreasul, etc). Cure gasesti pe net o gramada. Cauta detoxifiere ficat, dupa parerea mea e "prima" ca importanta. Sare amara, lamaie, ulei de masline cat mai natural si doua zile libere. Stiu ca nu e frumos, dar o sa te caci pe tine. O diarie de toata frumusetea. Daca vrei sa "vezi" rezultatul pune o sita in wc in momentele "magice" si vei vedea ca "zeama" trece si raman niste "perle" micute care acum sunt in ficatul tau.
P.S. Dupa aia arunca sita. Big smile! Bafta.