| melnic93 a întrebat:

Cum poți proceda ca să-ți învingi frica să-ți faci injecția de insulina singur de trei ori pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| SoHappy a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica de injectia cu insulina. Se folosesc ace atraumatice, adica care nu provoaca durere.
Frica e doar in imaginatia ta, dupa primele doze te vei obisnui
Gandeste-te ca sunt copii care isi fac insulina sau care indura injectii dureroase
Curaj! Nu se intampla nimic

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Te gandesti ca de acele injecții de insulină, nu insulă cum ai scris tu, depinde viata ta.