| Henrypericolpublic a întrebat:

Cum poti sa scapi de dopurile de ceara din urechi, acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Mie orelistul mi-a spus ca nu este bun audispray-ul sau ceva asemanator lui. Acel doctor era profesionist si stia despre ce vorbeste. Cand simti ca nu mai auzi bine poti face un consult la orelist si el va sti cel mai bine ce sa faca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, doctorul tău era profesionist cum era medicul chirurg cu 8 clase.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha, foarte amuzant. Bine ca esti tu mai destept ca acel doctor mentiontat de mine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Știi bancul cu guma?
Șterge-o!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Gumă la mâna a doua. Sper că te-ai prins laughing.

| Donsavas a răspuns:

Du te la un rol ist, iti da el ceva bun!

| ancaval a răspuns:

Acustivum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumperi audispray din farmacii. Ajuta, pe mine m-a ajutat

| brokxy a răspuns:

Cumperi ulei de la farmacie pentru urechi pui in urechi de vreo 2-3 ori pe zi lasi sa se imoaie. Peste cateva zile dupa ce ai tot dat cu ulei in urechi. Gen vreo 4-5 zile. Iei o siringa fara ac. O umpli cu apa si foarte tare cu presiune iti dai cu apa aia in ureche. Mie asa mi s-a facut spalatura si la doctor, nu spun prostii si iti desfunda urechile foarte bine! Eu nu auzeam nimic bine dadeam volumul maxim la tv dar dupa ce am facut chestia aia am auzit perfect si au iesit niste dopuri asa mari! Este sigur cu apa, siringa si presiune asa fac si doctorii

| gogu220 a răspuns (pentru brokxy):

Acel ulei se încălzeşte intr-o lingură, după care se ia cu o pipetă şi se suflă în ea până la temperatura suportabilă de ureche. Se ţine cel puţin 30 de secunde cu urechea în sus, iar în momentul în care se întoarce urechea în jos se sterge cu un şerveţel fin în interior. De regulă e destul o singură procedură, dar dacă ai senzaţia că nu s-a desfundat, poţi repeta, iar apa despre care vorbeşti este ser fiziologic, pe care de asemenea eu recomad să-l încălziţi în prealabil.

| brokxy a răspuns:

Faza e ca apa aia cu presiune se loveste de spatele urechii acolo inaontru si imoaie dopurile mai tare si le scoate afara. Ies deodata cu apa

| Roxana19928 a răspuns:

Ori te duci la orl, ca sa nu se agraveze, ori iti iei spray care dizolva cerumenul, de la farmacie. Daca constati ca nu merge cu spray, doctor.