| Kimberly2005 a întrebat:

Cum poti scapa de o depresie? Am nevoie de mai multe sfaturi.
Dau funda!

PS: Sorry daca am gresit categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Mergi la psiholog.O sa faci psihoterapie, o sa iti dea sfaturi si tehnici pentru a gestiona mai bine situatia si a iesi din depresie.
De asemenea incearca sa mergi la un consult la doctorul specialist psihiatru(nu e o rusine) ca sa iti prescrie niste antidepresive cu care o.sa te simti mai bine.Si eu am depresie si iti spun din proprie experienta.
Poti sa iti cumperi sau sa adopti o pisica sau un catel sau alt animal de companie si sa-l ingrijesti, mai uiti de tristete si te vei lua cu el.
Incearca sa iesi afara cat mai des in plimbari, fie ele si scurte dar ajuta foarte mult
Poti sa faci cateva exercitii fizice 15 min, te vei simti dupa mai energica si mai cu chef de viata.
Asculta myzica relaxanta si vesela
Citeste carti motivationale, de dezv.personala sau de psihologie practica ca sa iti ridicii moralul si sa gasesti solutii sa iesi din impas
Fa bai fierbinti, te relaxeaza si te binedispune
Mananca ciocolata neagra 85-100%cacao,poate fi si amaruie,ajuta la depresie
Bea ceaiuri de tei,de valeriana, de roinita, de lavanda, ajuta in cazuri de astea.
Uite-te la filme numai si numai de comedie sau poate si motivationale.
Si nu in ultimul timp roaga-te si la Dumnezeu sa trecibpeste pasa asta proasta si sa iti aline suferinta, aprinde o lumanare la biserica si da daca vrei si un pomelnic /acatist.
Si incearca sa nu te izolezi,sa mai socializezi cu unul,cu altul, chiar si cu cei din familia ta.
O sa vezi ca te vei simti mai bine.
Sanatate si o zi faina.

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai cine te-a diagnosticat cu depresie nu ti-a oferit si tratamente?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi intr-un spital, sau intr-un tribunal, plimba-te pe acolo...O sa vezi foarte multi oameni cu probleme mari care ar da orice sa nu aiba problemele alea.Si atunci o sa iti dai seama ca la tine e doar un moft, ca nu ai pentru ce sa crezi ca esti in depresie, ca sunt altii care saracii de ei se lupta cu probleme mult mai grave, si nu se mai plang, merg inainte cu putere si cu tarie de caracter.Succes!

| PIPER23 a răspuns:

REdevii constienta! Te motivezi pe tine sa treci peste. Te hotarasti sa lasi trecutul in urma si sa incepi incet incet sa iti revii. Cunoaste oameni. Oamenii iti pot fi de mare folos. Ai sa intalnesti oameni fericiti de la care vei primi speranta la mai bine, si oameni tristi care'ti vor alina durerea prin faptul ca, nu numai pe tine te "doare".

| MariusMw a răspuns:

Pai in primul rand nu te gandi la chestia care te-a adus in depresie si incearca si schimbate radical adica gandeste-te la situatie mai bine si nu ii mai da importanta poate asa a fost sa fie si nu poti face nimic in schimb incearca si descarcate la cineva explicandui ceea ce ti s-a intamplat si ai grije sa fie o persoana de incredere
Scuze daca nu te-am ajutat

| Kimberly2005 explică:

Inca ceva ar mai fi ca nimeni nu stie despre asta. Imi e frica sa le spun celorlalti. Imi e greu sa o fac.

| TeenTitans2002 a răspuns:

Si eu am avut o depresie, acum foarte putin timp. Nimeni nu a stiut de ea. Faza era ca ma certasem cu ai mei, destul de rau. Eu de obicei ma inchid in mine, nu spun nimanui ce simt si incerc sa imi ascund emotile, dar de data asta nu am mai putut. Cand si mama a inceput sa ma certe am inceput sa plang ( ceea ce nu fac in fata nimanui). M-a intrebat de ce plang. Nu i-am raspuns. As fi vrut sa isi dea seama singura. Poate si-a dat seama, poate nu. Dar totusi a inteles ca ceva nu e ok si a incetat sa imi mai spuna cuvinte grele si m-a luat in brate. Ce te sfatuiesc e sa incerci sa spui cuiva ceea ce simti sau sa faci cumva sa inteleaga, chiar si fara sa spui un cuvant. Daca nu te simti ok cu metoda asta, fa ceva ce iti place, ceva ce iubesti. Uite, eu iubesc sa merg cu bicicleta ma relaxeaza si ma ajuta sa imi fac ordine in minte(+ ca nimeni nu ma indeamna sa ma pune sa fac asta). Sper ca te-am ajutat si imi pare rau ca m-am dat ca exemplu pe mine.