Cum putem imbunatati starea smaltului dintilor nostri?

Chiar daca smaltul dintilor tai este mai dur decat oasele, poate da semne ca isi poarta varsta. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Exista metode prin care iti poti imbunatati starea smaltului, facandu-l mai puternic pe termen lung.

Ce trebuie sa fac sa am smaltul dintilor puternic?

In primul rand, trebuie sa cresti productia de saliva. Aceasta din urma joaca un rol important in protejarea dintilor tai, pentru ca inlatura bacteriile si mentine un nivel echilibrat de calciu din cavitatea bucala.

Daca suferi de xerostomie sau ai senzatia de gura uscata, cauzata in mare parte de medicamente sau de o afectiune, inseamna ca produci mai putina saliva, ceea ce inseamna ca dintii tai sunt expusi unui risc major de a se caria.Ca sa cresti cantitatea produsa de saliva, poti sa mesteci guma fara zahar. Nu doar ca iti curata intreaga cavitate bucala, dar si ajuta la prevenirea cariilor si intareste smaltul dintilor.

Este indicat fluorul pentru smaltul dintilor mei?

Desigur. Ai grija ca dintii tai primesc cantitatea adecvata de flour. Acesta din urma intareste dintii si lucreaza impreuna cu saliva in lupta impotriva cariilor.In mod normal, ne luam cantitatea necesara de fluor din apa imbuteliata si din pasta de dinti cu flour pe care o folosim zilnic, insa cei care nu o folosesc pot suferi de senzatia de uscaciune a gurii. Poti incerca apa de gura cu fluor pe care o gasesti in orice farmacie.

Un alt truc pe care il poti folosi in protejarea dintilor tai este sa bei apa dupa fiecare masa. Acizii sau mancarea cu multe zaharuri, precum citricele sau bauturile inchise la culoare sunt cele mai rele pentru smaltul dintilor tai, motiv pentru care e important sa ii clatesti cu apa pentru a elimina orice reziduu de pe dinti, dupa gustarea preferata.

Daca nu esti ai o intoleranta la lactcoza, laptele poate face minuni pentru dintii si oasele tale. Este cea mai buna sursa de calciu, iar vitamina D fixeaza calciul in oase.

Nu uita sa bei ceai verde. Datorita proprietatilor sale antioxidante, ceaiul verde te ajuta sa iti intaresti oasele si smaltul dintilor. Incearca sa eviti ceaiul negru, pateaza dintii.

Un articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Foarte bine ca scrieti atatea lucruri utile pentru.toti si poate asa se trezesc la realitate si cei care sunt "certati "cu periuta de dinti, eu nu pot intelege acest lucru cum pot rezista sa nu se spele niciodata pe dinti si sa considere ca limpezirea cu apa sau altceva poate curata dintii corect.Lipsa de educatie sanitara si igiena dentara e alarmant de mare in tara asta chiar si in randul tinerilor am observat lipsa de interes pentru. dantura care este oglinda fetei ca si ochii de fapt, o dantura neingrijita poate cobora foarte mult statutul persoanei, aspectul iese in evidenta in mod coplesitor de inestetic si spune multe despre acea persoana, in schimb un zambet curat si sanatos are multe avantaje de multe ori si impresie buna.deci nu e suficient sa fie sanatosi trebuie sa fie si curati dintii asa ca succes in lupta impotriva lipsei de interes si a lenei de a spala si ingriji dintii.pentru.mine e un lucru foarte important asta tin mult la aspectul danturiihappy

10 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Multumim pentru informatiihappy. Chiar in zilele astea ma gandeam la acest subiect, dar uitam mereu sa caut pe internet.

| Dentist.ro explică:

@ozzman Foarte utile informatiile oferite de tine. Cel mai bine este sa mai asteptam raspunsuri si de la alti colegi de TPU si apoi sa dam o fundita happy Sper insa ca nu doar pentru fundita ne-ai facut placerea de a ne raspunde la intrebare happy

| Dentist.ro explică:

@Mara15 Ne-am inrosit happy Multumim mult de tot!

| Mara15 a răspuns:

As dori sa multumesc personei care a postat aceste informatii. M-au ajutat foarte mult in igiena mea dentara.

| beatleman a răspuns:

In primul rand trebuie sa avem o igiena de invidiat.Trebuie sa ne spalam pe diinti dupa fiecare masa(de obicei 3 mese pe zi). Sa ne curatam dintii cu ata dentara.Cand avem o problema cu dintii, sa zicem o carie si ne doare maseaua nu trebuie sa luam o tona de pastile, ca ne trece, trebuie sa mergem la medicul stomatolog.Toate se rezuma la iginea.Succes! Funda?

| boyandme a răspuns:

Igiena e totulwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru dinti sanatosi evitati comsumul de dulciuri si bauturi carbogazoase. Cele ma periculoase sunt bauturile gen cola!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate dar nu la dentist. Dentistu nu trateaza cauzele, el trateaza doar simtomul generat de cauze. Incearca sa-ti remineralizezi dintele. Cateva sfaturi ar fi

- spalate cu o pasta de dinti naturala (FARA fluor) pe baza de argila si argint coloidal o gasesti la magazinu naturist

- clatestete cu sare de mare o gasesti tot la magazinu naturist

- dupa ce mananci sau bei ceva te clatesti > cand cu sare de mare, cand cu argila. Adica alternezi. Dupa masa 1 m-am ckatit cu sare de mare. Dupa masa 2 m-am clatit cu argila. E de preferat argila alba cu continut cat mai mare de calciu

-Portocalele inmoaie smaltul dintilor. Dupa ce mamanci portocale, lamai, banane iti periezi dintii cu o PERIE MOALE ca sa nu distrugi smaltul inmoiat, dupa care te clatesti cu sare de mare si apoi iti presari dintii cu argila pe care o tii 5 minute acolo ca sa remineralizezi substanta pierduta datorata acizilor din portocale,,,,,]

DO YOU'RE OWN RESEARCH!

Răspuns utilizator avertizat