| Malloryy a întrebat:

ce stiti despre inalbirea dintilor? cum pot face asta fara albirea aia medicala..care am inteles ca dauneaza smaltului? ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Annamaria21 a răspuns:

SA NU ITI DAI CU BICARBONAT PE DINTI, cei care iti dau sfatul asta crede ma ca este cel mai prost sfat din lume, asa m-am luat eu după unii, si stii ce mi s-a intamplat?! Nu mai aveam smalt pe aproape toți dintii, după am dat o groaza de bani la dentist sa mi "imbrace", deci NU, nici sa nu te gândesti sa încerci asa ceva, e cea mai mare prostie pe care o poți face, daca vrei niste dinti mai albi sfatul meu e ca in pasta de dinti sa adaugi putina sare, dar vezi ca nici aia nu este prea indicată, ai grija de dintii tăi si sfatul meu este sa te duci la stomatolog, sunt chestii pentru albit dintii si pentru buzunarul tau, nu nu mai prețuri ridicate

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suntem in secolul 21 si exista stomatologie, deci du-te si intrebai pe ei ce si cum, ei isi vor spune si de riscuri si de multe alte chesti nu basme care isi distrug smaltul

| CuriousStuff a răspuns:

Orice fel de inalbire dauneaza smaltului, pentru ca toate actioneaza pe acelasi principiu. Insa cea facuta de un specialist dauneaza cel mai putin si are cele mai bune rezultate.

| Clorox a răspuns:

Nu ai nevoie de albire medicala sau ceva de genul, ia-ti carbune activ de la farmacie si amesteca-l cu putina apa, cat sa fie o pasta, o aplici cu periuta macar o data pe saptamana, dupa clatesti!

| Aberdeen a răspuns:

Bicarbonat de sodiu, incercat de mine. Pui pe periuta de dinti putin... Dar incearca sa nu folosesti asta foarte des.

| frunzarescu a răspuns:

Albirea cea mai sigura se efectuaza la medicul stomatolog... costa mult DAR cea mai mare problema, dintii se vor ingalbenii/pata mai usor, iar vizitele la stomatolog vor fi mai dese (pentru albire).
Solutia cea mai ieftina si buna este sa incerci metode simple: carbune activ, bicarbonat de sodiu, sare etc.
Trebuie sa eviti fumatul si consumul de cafea. Sunt cauzele principale de patare a dintilor.
Daca ingalbenirea este veche "din copilarie" nu poti sa iti faci dintii albi, stil Hollywood, decat la stomatolog, dar iti vei distruge smaltul dintilor.
Ce vezi la televizor sunt dintii naturali imbracati in portelan.
Dantura alba, naturala si uniforma se face din copilarie, dupa caderea dintilor de lapte. Periaje periodice la medic, periaje zilnice acasa si purtare ani de zile aparat ortodentar.
Stomatologia este o adevarata industrie. In special in SUA la TV, este promovata dantura perfecta tocmai pentru castiguri financiare colosale.
Eu as miza mai mult pe o dantura sanatoasa decat estetica.

| Malloryy explică (pentru frunzarescu):

Problema e ca am nevoie de un zambet cat mai estetic..fiindca lucrez intr.un domeniu in care este esential asta.

| 17Ioana a răspuns:

Carbune activ, bicarbonat de sodiu, sare, coaja de banana, ulei de cocos. Incearca-le treptat, timp de 2-3 saptamani, vezi care da rezultate mai bine. Difera de la caz la caz. Eu am incercat uleiul de cocos, bicarbonatul de sodiu si sarea alimentara, cel mai mare efec la avut bicarbonatul. Din cate stiu, coaja de banana, uleiul de cocos si carbunele iti si intaresc smaltul, astfel ai mai putine sanse sa faci carii.

| popa07ady a răspuns:

Bicarbonat

| Kife a răspuns:

Eu stiu ca bunica si batranii(sunt sfaturi batranesti) folosesc coaja de banana sau de portocala. Da sa incerci si cu menta

| Kostzy a răspuns:

Eu folosesc bicarbonat de sodiu in loc de pasta de dinti...Si de doua ori pe saptamana mestec cate o bucatica de lamaie.eu am ajuns la metoda asta pentru ca fumez si dintii mei erau mai galbeni decat in mod normal.acum nu mai am probleme.