| anonim_4396 a întrebat:

Stiti metode naturale de albire a dintilor? Dar nu cele care afecteaza smaltului, sa fi testate de voi(pot fi si de pe net). FUNDITA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Bicarbonatul,zeama de lămâie chiar şi sarea de bucătărie te ajută la albirea dinţilor după fiecare spălare cu pasta de dinţi.În plus se găsesc în magazine foarte multe produse pentru albirea dinţilor, dar fumatul, cafeaua, ceaiul, vinul îngălbenesc dinţii. Dacă nici după asta nu eşti mulţumită poţi merge la medicul stomatolog pentru albirea dinţilor cu o soluţie specială.
Te pup!

7 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Da, iti prepari acasa un amestec de argila praf cu putin bicarbonat, cu praf de scortisoara si plante aromate pentru un miros placut. E foarte eficient. Am probat.

| AndreeMunteanu a răspuns (pentru mdaria):

Si argila praf se gaseste de cumparat? big grin

| mdaria a răspuns (pentru AndreeMunteanu):

Da, o gasesti in farmacii. Se foloseste si ca masca pentru fata. Se gaseste la pliculet.

| BiuL a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu! te speli ca si cum te-ai spala pe dinti cu pasta de dinti cu periuta, doar ca pui bicarbonat de sodiu si te speli o data sau de 2 ori pe saptamana.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Salut bicarbonatul alimentar (e f ieftin, max 1 leu) si bineinteles pasta de dinti, se vede rezultatul dupa 2-3 spalari.ai grija cu ceaiul si cafeaua, clateste cu apa gura dupa fiecare masa.numai bine!

| ang31989 a răspuns:

Eu folosesc bicarbonat de sodiu ( după periajul cu pasta de dinti periez cateva minute si cu bicarbonat) dar atentie nu faci asta in fiecare zi, maxim 3-4 ori pe saptamana! Succes

| AndreutzaAndreeaDeea a răspuns:

Eu folosesc bicarbonat.......Imi periez dinti de vreo cateva ori doar cu pasta de dinti, apoi imi spal peria, pun din nou pasta de dinti si peste putin bicarbonat, ca sa nu simt gustul ala naspa, si ma spal asa pe dinti de vreo 3 ori pe saptamana