| BiiBiis a întrebat:

Cum putem scapa de negii de la gat? (sunt ca un fel de alunitze)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa incerci sa ungi fiecare neg zilnic cu sucul din tulpina de rostopasca. Este o planta care face flori galbene si in tulpini are un suc foarte amar, galben, care in cotact cu lumina si aerul se innegreste. Daca te dai zilnic timp de 3-4 saptamani, negii se vor usca si vor cadea. Daca reapar, e cazul sa consulti un dermatolog.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Incearca cu sucul din tulpina de rostopasca si fereste-i vara de razele soarelui!

| Gregory a răspuns:

Cu un consult la dermatovenerolog.
Herpigen şi Isoprinosine sunt foarte bune (preparat topic şi preparat oral)! Toate cele bune...

| mary_5801 a răspuns:

Eu am avut 3 negi mari pe mana.si buni a mea m-a pus sa ma frec pe negi de 2 ori pe zi cu frunze de rostopasca.si am facut regulat iar peste 2 luni mi-au disparut negii.cred ca au dat inapoi.si nici nu mi-a mai iesit vreunul.

| GoSsip GiRl a răspuns:

Se taie o capsula de vitamina A si se unge negul cu uleiul din aceasta. Procedeul se repeta cateva saptamani, pana cand dispare negul.
Se pun comprese cu otet de mere si se tin peste noapte.
Se prepara un macerat din coaja de lamaie si otet de vin si se tamponeaza negii de doua ori pe zi. Se curata numai coaja galbena de la doua lamai, se pune intr-un borcan, se acopera cu otet de vin, se astupa borcanul si se lasa la macerat o saptamana.
Se zdrobeste o tableta de vitamina C si se amesteca bine cu cateva picaturi de apa, pana se obtine o pasta. Se aplica pe neg si se acopera cu un plasture.
Se tamponeaza negii, dimineata si seara cu tinctura de galbenele, timp de 30 de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să te vadă un dermatolog.
Se pot îndepărta cu ajutorul terapiei cu laser cu condiția să ai peste 18 ani.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu fierul incins... boule