| bianca898 a întrebat:

Îmi simt mereu mintea dezorientată. Am brain fog, daca cineva ma striga sau in general mi e greu sa ma focusez pe conversații sau ce se afla in jur. Ce aș putea avea? Sau ce e mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"ceata pe creier" se numeste in limba romana!
Si apare din cauza consumului excesiv de dulciuri si carbohidrati.
O dieta serioasa FARA dulciuri si fara carbohidrati de 3 saptamani iti va elimina obsesia pentru dulce si carbohidrati si vei observa imediat cum creierul tau este limpede si apt sa functioneze extraordinar de usor si bine.

| gabicoo a răspuns:

Renunță la prafuri și la "fumat".

| bianca898 explică (pentru gabicoo):

Niciodată n am pus mâna pe așa ceva

| bianca898 explică (pentru gabicoo):

De mică, am această problemă, doar ca acum observ ca nu e normal si poate ca uneori e mai accentuata și îmi afectează memoria sau concentrarea și perspectiva să zic

| gabicoo a răspuns (pentru bianca898):

Atunci mergi și fă un Tomograf sau măcar o encefalogramă.

| LisaJulie a răspuns:

Dormi suficient? Eu dorm doar 6 ore pe noapte și ma simt de multe ori asa! Poate trebuie sa îți schimbi stilul de viață și sa ai o alimentație echilibrata

| ValentinMihai78 a răspuns:

Tulburări neurologice și psihice. Caută un psiholog serios pe internet și discută despre această problemă.
Sau discută cu medicul de familie și cere ajutorul.
Nu ține de somn, ține de modul în care ai venit cu un bagaj emoțional din copilărie, unde lucrezi, stres, alimentația necorespunzătoare.

| bianca898 explică (pentru ValentinMihai78):

Adică e pe plan psihologic, emoțional? Nu ca aș avea probleme neurologice? Sau?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru bianca898):

Fără un consult medical nu se poate pune un diagnostic și tratament pentru problemele tale medicale.
Da, poate fi ceva emoțional, psihologic, dar în același timp, poate fi și o problemă neurologică, în funcție de simptome.

| Mindfulness a răspuns:

Anxietate,poți avea depersonalizare, derealizare.

| Sssofia a răspuns:

Bună! Ar putea fi ADHD sau ceva tulburări de atenție... Uite ce am găsit:

Problemele de concentrare se refera la incapacitatea sau dificultatea unei persoane de a-si focusa gandurile asupra unui lucru sau situatie.

Cauzele pot fi multiple, de la oboseala acumulata in organism, tulburarile de somn sau administrarea unor medicamente, alcool sau droguri si pana la probleme de natura medicala care au legatura cu sistemul nervos, de exemplu, tulburarea de deficit de atentie.

De asemenea, problemele de concentrare pot aparea si ca manifestare a unei boli sau a unui eveniment traumatizant intamplat in viata unei persoane.

Poate ești doar obosita... Îți recomand totuși să te duci la un psiholog bun daca persista, sigur știe ce ai

| bianca898 explică (pentru Sssofia):

Poate am și bordem disorder sau ceva în genul ăsta si cu anxietate, toate legate între ele, și sunt foarte cunfuza, ar trebui cineva să mă clarifice mai bine.

| Sssofia a răspuns (pentru bianca898):

Da, ca sa poți să tratezi daca e ceva. Mai bine verifici decât să ți pară rău mai târziu. Toate cele bune!