| LauraLyy a întrebat:

Cum sa ma calmez cand ma enervez? Am 11 ani.Ma enervez din cea mai mica prostie posibila.Nu stiu cum sa ma calmez.Am incercat sa numar pana la 10 si sa fac chestii de genu, dar degeaba.Ce pot sa fac ca sa nu ma mai enervez asa usor? Cand ma enervez plang.
Scuzati categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Da, aici sunt de vina săracii părinți ca te lasă prea mult la calculator/pe telefon. Internetul te bombardează cu o serie de informații neinteligibile pentru tine, inutile la vârsta ta. Radiațiile electromagnetice te afectează mai mult decât crezi. Ești înconjurat de aparatura funcțională conectata permanent care generează multă energie negativa pentru creierul tău. Tu nu îți dai seama, însă tie ți se intensifica starea de rau de la toate astea. De aceea devii ușor iritabil și chiar irascibil. La vârsta ta, nu ai avea alte motive. Toți se enervează însă isteria poate fi înțeleasă, explicata și acceptata cu ușurință la adulți. La vârsta ta, dacă nu telefonul este de vina, cel mai probabil este lipsa de ocupație. Creierul, când nu are ocupație, o ia razna. De aceea ar trebui sa lucrezi mai mult la matematica, sa pictezi ceva sau sa citești ce îți place dar sa ti și folosească pe viitor.
Hormonii aceea care urmează sau au început sa ti dea "târcoale" Îți "spun" că e cazul sa te alimentezi corespunzător și sa faci sport pentru a începe sa te dezvolți, nu sa lenevești și sa depozitezi grăsime, nu ai nevoie de așa ceva. Lasa TPU și internetul și fa ceva constructiv cu viata ta! Pe internet ai timp sa stai la batranete, când n o sa mai ai activitate fizica și intelectuala prea multa. Pana atunci, ar fi bine sa nu ți "prăjești" creierul!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parinti prin preajma nu ai, sau pe cineva sa-ti dea rapid, doua palme? Stii ce rapid te linistesti dupa asta?!
Iar cand te mai apuca nervii, sunt convinsa ca te vei gandii de 2-3 ori inainte sa te apuce istericalele.
Se pare ca metoda asta cu 2 palme peste ochi, da intotdeauna rezultate bune, chiar vindeca copii isterici in totalitate.

| doctorandus a răspuns:

Eu cred ca DonSavas te-a sfatuit astfel pentru ca sufera de psihoza.

| Freya1 a răspuns:

Si eu am problema asta.Ai descarcari emotionale si cauza poate sa fie mediul in care traiesti evita de inceput situatile stresante sau enervante si incearca sa iti pastrezi calmul

| CristinaIordache a răspuns:

Salut. Te afli la intrarea in adolescenta si cel mai probabil schimbarile hormonale sunt de vina pentru aceste stari ale tale.

Faci sport? Ar fi bine, pentru ca iti consumi acolo energia si starile de tensiune se amelioreaza. Ai grija si la alimentatiei. Si mananca fructe des. Multa lume spune ca imbunatatesc dispozitia. http://nutriblog.ro/274/alimente-care-imbunatatesc-dispozitia.html

Keep calm :)