| Dyingfetus a întrebat:

Sunt o persoana de fel stresata. Faptul ca ma enervez foarte usor pe persoanele dragi imi afecteaza relatia cu ei. Ma enervez extrem de usor, mai ales cand nu sunt inteleasa. Cum as putea sa ma calmez? Am incercat atatea...

14 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Cum sa te calmezi? Iubind persoanele din jurul tau!
Pentru ca atunci cand iubesti, nu esti egoist, nu te gandesti doar la tine, ci ITI PASĂ de cei pe care ii iubesti.
Iubirea inseamna rabdare, daruire, acceptare, etc.

| Dyingfetus explică (pentru foxsilver):

Ma urasc pe mine nu cred ca asta e problema.

| foxsilver a răspuns (pentru Dyingfetus):

Chiar si in cazul asta, tot egoism se numeste, pentru ca nu te intelegi pe tine insati, nu vrei nici pe cei din jur sa-i intelegi.
Daca iti pasa de ei, la randul lor te vor ajuta sa te impaci cu tine insati.
Poate ca treci printr-o perioada mai proasta, dar asta nu inseamna ca cei din jur sunt total vinovati de ceea ce ti se intampla.
Incearca sa comunici deschis cu oamenii, arata-le ce e in sufletul tau si in mintea ta, si vei primi la fel.
Sa stii ca si sinuciderea este tot o forma de egoism, pentru ca le rapesti celor dragi placerea de a te avea in jurul lor.
Iar daca faci un efort in a cauta, sigur vei gasi si un scop pentru a trai.

| Dyingfetus explică (pentru foxsilver):

Cei din jur sunt egoisti. Toti suntem egoisti. Sa comunici deschis cu oamenii nu iti aduce niciun beneficiu. Traiesti pentru tine, nu pentru altii.
Si acum nu poti sa ma contrazici, toti suntem egoisti. Este firea umana, sa se creada buricul pamantului.

| foxsilver a răspuns (pentru Dyingfetus):

Una e sa ai momente de egoism, si alta e sa fi de felul tau.

| Dyingfetus explică (pentru foxsilver):

Deci unii de felul lor nu ar trebui sa traiasca nefiind fascinati de viata.

| foxsilver a răspuns (pentru Dyingfetus):

Crede-ma, ca sunt foarte multi egoisti fascinati de viata, doar ca traiesc pentru ei insisi. Iar pe acestia n-o sa-i regrete nimeni.
Tu chiar nu ti-ai pus intrebarea, pentru care motiv te-ai nascut?
Si daca ti-ai pus-o, crezi ca ai aflat asa repede raspunsul?
M-as mira!

| Dyingfetus explică (pentru foxsilver):

Nu se naste nimeni cu un motiv, e o coincidenta, tu chiar crezi ca ai motiv pentru care te nasti? Nu exista asa ceva. Nu te nasti sortit sa faci ceva.

| Dariusuu a răspuns (pentru Dyingfetus):

Şi ce poate fi mai frumos decât să trăieşti? A doua viaţa poate nu există, de aceea trebuie să trăim după placul sufletului nostru, că doar asta contează.

Viaţa e cel mai mare cadou pe care îl primeşti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dyingfetus):

Ai mancat vreodata o rodie animalic?
niciunui bolnav nu ii place viata, e de ajuns sa iti pui o simpla intrebare existentiala si inconstient ai devenit bolnav pana la moarte.
atunci bolnavii stiu cum sa se retraga in diverse lucruri frumoase. pe care nu le vad la sanatosi. pe care oricat de nasol ar fi ar putea sa le preia chiar si din carti.
asta presupune o traire, nu sens al vietii, nu exista asa ceva, exista doar viata/ traire.
trebuie sa ma iubesc de unul singur, ceea ce e greu imposibil sau in van totodata. nu gasesc nici o solutie pentru manie.
nu exista nicio solutie psihologica pentru a deveni bland daca nu presupune autodistrugerea ta odata cu dorinta. de asta esti mai bland dupa trei nopti nedormite.

| Sebastian2014 a răspuns:

Am vazut ca tot cauti metode de sinucidere.Am sa-ti spun ca sinuciderea nu e o solutie si nu va fi niciodata. Daca stii engleza am sa-ti pun linkul la un video in care iti este aratat cum sa meditezi:http://www.youtube.com/watch?v=oeIxp6nB2bM.Te rog sa incerci chiar daca te gandesti in timp ce meditezi si chiar daca ai ganduri rele.Gandurile vor veni si se vor duce.Eu meditez acum 10 minute dimineata si 10 seara si crede-ma AJUTA.Ma ajuta sa trec peste situatiile naspa si sa fiu calm, ceea ce vad ca iti doresti si tu.Sinuciderea nu e ceva ce trebuie sa faci pentru ca tu ai un scop pe acest pamant, asa cum are orice lucru din natura, orice fiinta un scop asa ai tu si am au.Te rog respira adanc cateva minute, linisteste-te dupa care incearca sa meditezi. Sper ca te-am ajutat si aminteste-ti ca orice e stricat poate fi reparat! O seara faina! :)

| Dyingfetus explică (pentru Sebastian2014):

Nu exista scop. Nimeni nu are vreun scop. Nu traiesti cu un scop. Traiesti pentru ca ai avut norocul sa te nasti, sau ghinionul depinde de persoana. SI daca nu iti place, pur si simplu nu esti facut pentru viata asta. Daca nu exista nimic care ar putea sa te incante in viata, atunci nu prea vad de ce nu ar fi bine sa te dai batut. Ma rog, poate asta este doar punctul meu de vedere. Multumesc de link.

| Sebastian2014 a răspuns (pentru Dyingfetus):

Cand eram in scola generala si eu credeam ca nu exista nici un scop si eram multumit daca traiesc pana la capat si sa ma duc de pe lumea asta realizand, poate ceva mic, doar poate.Nu spun chestiile astea doar sa fie spuse, chiar am trait tot ce spun si am trait multe momente de umilinta, in care ma inchideam tot mai mult in mine pe fiecare zi ce trecea.Sunt sigur ca acum esti intr-o stare depresiva si ca DOARE, dar asta nu inseamna ca nu poti sa-ti revii.Am auzit undeva lucrul acesta:cam 30 de oameni depresivi au fost dusi intr-o locatie si au fost pusi sa zambeasca zilnic in fata oglinzii nu mai stiu sigur cat timp, dar stiu ca era cel putin 30 de minute.In fine oamenii au facut asta timp de treizeci de zile. Vrei sa stii cati au iesit de acolo depresivi? NICIUNUL! Chiar daca tu acum de gandesti la orice numai la zambit nu, te rog fa o incercare si zambeste.Fa asta timp de o luna si nu cred ca o sa regreti, dupaceea ai sa vezi ca exista scopuri si vise. happy

| Dyingfetus explică (pentru Sebastian2014):

Da, eu nu am trait multe momente de umilinta. Nu am o viata grea, nu am probleme si vreau sa spun ca sunt norocoasa ca m-am nascut asa, fara nicio problema de sanatate sau ceva. Dar nu ma incanta nimic in viata asta. Vise? Scopuri? Vrei sa spui ca fiecare are scopul lui in viata? Depinde de modul cum gandesti, viata ar fi la fel si daca ai murii, nu ar sta in loc.
Deci, sincer pot sa spun ca nu am nimic cu viata care o am, nu imi place viata in general. Nu consider ca sunt in depresie avand in vedere ca nu prea a fost altfel niciodata.