| iintunericul a întrebat:

Cum sa ma inalt inca 4 cm (nu ma supar daca cresc mai mult)
am 16 ani 1.66 si as vrea sa cresc macar 4 cm sa am 1.70, dar fara a practica baschet si inot (nu am posibilitatea), ce alte sporturi te-ar putea face sa cresti sau ce mancaruri sa mananc
DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa sport si tine cont ca poti creste inca pana la 20-22 ani. Mai depinde si de gena. Daca parintii sunt inalti ai toate sansele sa cresti mai mult de cat ei pentru ca in majoritate generatiile noi sunt mai inalte ca stramosii.

| fuzzer a răspuns:

Fa un sport, mananca sanatos si nu uita de odihna minima de 8-9 ore.

| Radu1015 a răspuns:

Mai bine nu te inalta inca 4 cm, deoarece ai o foarte buna inaltime pentru varsta ta. Vei creste pe la 20 de ani.

| Bogdanel97 a răspuns:

Fa tractiuni pe spalier. Asa am crescut eu in inaltime. Sau daca nu poti merge la sala, sti alea pe ce bat covoarele? Prinde-te de alea si baga vreo 30 tractiuni pe zi si ii bine.

| Aannoonniimmuull a răspuns:

În primul rând trebuie să ai în vedere faptul că înălțimea ta este în concordanță cu factorul genetic, acesta fii decisiv în privința înălțimii. E posibil să mai crești până la 18-20 de ani, e posibil să nu mai crești. În privința mâncării încearcă să mănânci cât mai sănătos. A, și să nu faci ceva să-ți forțezi coloana pentru că e posibil să-ți stopezi creșterea.

| Daniela_Constantin_1980 a răspuns:

Mananca sanatos, fa sport (tenis, fotbal etc.).