| goddess a întrebat:

Buna all, sunt fata am 15 ani si 1.61 si jumatate. Tata e inalt are 1.80 iar mama si cei din partea ei sunt mici de statura toti au in jur de 1.66-1.68. As vrea sa fiu inalta, sa ajung macar la 1.70 happy Care e cel mai bun sport pe care il pot practica ca sa ma inalt? Din cate stiu sunt baschetul si inotul, dar mi-e frica sa incerc sa inot :-s Niciodata nu m-a tentat. Dau fundita, o zi placuta happy

12 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Baschetul, a dreptate şi handbalul. În general toate sportuile unde trebuie să te înalţi, cum ar fi la baschet când arunci la coş şi la handbal când arunci la poartă...

| noktambul a răspuns:

In general, fetele se "arunca" dpdv fizic catre tata. Adica ii mostenesc gena. Poti fi sigura ca vei ajunge la cel putin 1, 70 m inaltime.Trebuie doar sa ai rabdare, pana la 20-22 de ani o sa tot cresti in inaltime. Ai grija doar sa nu cresti prea mult si in greutate. Cand iei prea mult in greutate organismul tau aflat in dezvoltare se va sili sa-si "construiasca" niste oase mai scurte si mai groase pentru a putea sa-si sustina greutatea sporita. Si asta va dauna constructiei unor oase lungi. Asta nu insemna sa te silesti sa fi o slabanoaga. Ci doar sa mentii un raport optim intre greutate si inaltime. Cred ca m-ai inteles. Daca ti-e frica sa inoti, fa alt gen de miscare, dar fa miscare : minge, role, bicicleta, dans, un sport de echipa (volei, baschet) nu obligatoriu intr-un cadru organizat. Te va ajuta. Bafta!

| Allexandrw07 a răspuns:

rolling on the floor Ma oameni bun fetii ii trebuie ceva practi si folositor.
Mai toata lumea care nu esti anemica sau au 25kg la 14 ani stie ca cee mai buna metoda de a te inalta sunt trectiunile si daca nu le poti face stai agatata de o bara, dar sa nu atingi pamantul cu picioare.A si nu este adevarat prostia ca,, o sa imi rup bratele sau o sa imi disloc umarul''. Daca stai agatata de o para 30 de minute pe zi si nu trebuie tot de odata 10 mine, 10mn, 10 mine.Sau cum vrei da nu mai putin de 10 mine pentru a musculatura si corpul sa se obisnuiasca nu sa fie doar asa,, facultativ''. Succes si daca faci ceea ce ti-am spun o sa fii inalta.

| blueangel99 a răspuns:

Dacă nu vrei să înoţi, atunci ţine-te de basket, voley sau handball(dar ţin să îţi spun că handballul e un sport de contact). Şi poţi să încerci, înainte să înceapă ora de sport, să atârni de spaliere cât te ţin mâinile.
Succes!

| LMAO a răspuns:

Sincer nu zic ca nu vreau funda INSA ITI SPUN CA BASKETU TE INALTA POTI INCERCA VOLEI TENIS si HANDBAL. dintre astea am facut basket si volei infine inot siaku fotbal.is multe de incercat dar nu stiu daca te ajuta sportu ca eu sunt mic am11 si 142 insa eu slab.incearca sa sari mult chiar si in casa doar asa te inalta sporurile (CA SARI)...nu? FUNDA PLZ

| hideaway a răspuns:

Deci, funda eu NU o cer pentru ca daca o merit mi`o da ea, daca nu asta e. Oricum sper ca te-am ajutat. Pa! Pa! kiss

| Ariyana a răspuns:

Ok,sa clarificam lucrurile.Niciodata sa nu iti imaginezi ca daca practici baschetul sau inotul vei fi foarte inalta.Vei creste mai mult cu aproximativ 2-maxim 3 cm.Nu trebuie sa fii prea stresata, mai ai 3 ani pana la 18 ani. Dupa calculele mele, inaltimea ta ar putea ajunge la maxim 168 cm.Pe-aprope de 1, 70. happy
Calcul de inaltime la fata:[(inaltime tata+inaltime mama)-13]:2

| romanaols a răspuns:

Poi numai baschet mai rămâne, nu?

| Stefan89 a răspuns:

Da...de baschet am auzit si eu ca te inalta...

www.fapt-divers.com

| Ioana128373i a răspuns:

Eu cand am fost mai mica eram scunda de statura dar am luat cursuri de dans 2 ani iar acum am 12 ani si am inaltimea de 1, 60-1, 61. big grin Deci poti incerca si sa dansezi. Mie mi se pare si mai distractiv sa danseziacum fiecare cu preferintele sale). Eu cu ajutorul dansului sunt acum mai inalta. Cum am mai zis...am inaltimea de 1, 60-1, 61. big grin Si apropo am auzit si eu spunandu-se ca baschetul te face mai inalta dar mie mi-a placut mai mult sa dansez.

| awesomedavid a răspuns:

pai ar ramane baschetul da incearca sa iei si cursuri de inot pare greu la inceput dar dupa ce te obisnuiesti iti va fi foarte usor si nu-ti va mai fi frica pentru a te inalta mai sunt si anumite exercitiile fizice iti poti intreba profesorul de sport daca nu le stii sper ca te-am ajutatwinking

| existenta a răspuns:

Bascket