| GulDan a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa cumpere mancaruri sanatoase?
Dupa cum stiti ca orce parinte nu e asa informat si acum mai ales zilele astea cumpara carne de porc, sa faca sarmale, perisoare,.ce mai stiu ei dar acum 1 saptamana cumparau orez, peste, branza dar de la un timp au dat-o in bara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa fii habotnic. Acum e normal sa mancati sarmale, perisoare, etc. Diversitatea alimentatiei este foarte importanta si nu e deloc recomandat sa mananci mereu numai orez, peste, branza. Bucura-te de sarbatori fara excese in nici o directie.

| onasis1961 a răspuns:

De sărbători se mănâncă tradiţional.Nu e rău ce se consumă, numai să fie ralional, fără excese.Iar după cea trecut această perioadă o detoxifiere cu fructe şi legume nu strică.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Sa iei ce ai patit anul asta de exemplu si de la anul sa incepi sa strangi bani albi pentru zile negre ca sa zic asa, in caz de esti nemultumit/a de calitatea produselor sa ti le achizitionezi tu cu mana ta.Bafta! happy

| HueyFreeman a răspuns:

Si ce inseamna "mancare sanatoasa" dupa parerea ta?

http://www.youtube.com/watch?v=TWItn9ddh_c

| Empathizer a răspuns:

Nu-i convinge. Bucura-te de Sarbatori de toate bunatatile culinare traditionale, nu-ti mai face atatea griji! Dupa sarbatori si parintii tai vor gati mai putin porc. Totul e sa nu faci abuz.

Sarmalele si ciorba de perisoare nu sunt o otrava, sa stii. Daca mananci carne de porc care a fost controlata sanitar-veterinar, nu ai niciun risc. Mai cu seama la varsta ta. In perioada de crestere, aportul de colesterol este esential, pentru ca colesterolul sta la baza sintezei hormonilor de crestere si a vitaminei D, esentiala pentru o crestere normala a oaselor. E o greseala sa hranesti copiii in crestere cu alimente degresate.

| Zatharra a răspuns:

Ar trebui să-i informezi tu, să-i previi şi să le spui ce ţi se poate întâmpla dacă consumi mâncăruri nesănătoase constant.

| raduro1985 a răspuns:

Sarmalele, perisoarele, carnea de porc, sau orice contine multa grasime nu sunt mancaruri nesanatoase. Ele fac rau doar daca sunt consumate in excess. Carnea de porc contine anumite tipuri de grasimi si proteine care nu se gasesc in alte "carnuri". Cam orice produs e bun, cu conditia sa nu fie consumat in exces. Iar mancarurile "sanatoase" pe care le gasesti in magazine sunt departe de a fi de fapt "sanatoase".
Daca tii neaparat sa mancanci "sanatos" nu iti ramane decat sa le spui parintilor ceea ce iti doresti si sa iti impui cumva parerea.