| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa nu ma simt obosita dupa ce n-am dormit o noapte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna Andreea! Bei cafea/bauturi energizante, chiar si cola cu toate ca energizantele si acest suc contin o multime de chimicale ce iti fac rau.
Fa un dus rece daca iti este somn...o sa te revigoreze un pic, cred... si cel mai important ai grija ca urmatoarea noapte s-o dormi!
Bafta!

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Ce a zis Kaden e ok, daca vrei sa ramai treaza, dar nu e sanatos.
Pentru o noapte de nesomn, adica 24 de ore de stat treaz, corpul are nevoie de mult mai mutl de 8 ore ca sa-si revina din cauza oboselii.

Plus ca o sa ai tot felul de probleme daca nu dormi.
Daca e doar pentru o singura noapte, gen participi la un eveniment sau ceva de genul, bea o cana de cafea inainte (nu mai multe, mai mult de o cana incepe sa-ti faca rau), da-ti cu niste apa rece pe fata si incearca sa te distrezi.
Distractie este de mule ori cel mai bun antidot impotriva oboselii.

Alte metode nu sunt sanatoase (energizante, mult zahar, etc).

| Kenya a răspuns:

Poti face urmatoarele lucruri pentru a resui sa stai treaza:
- fa un dus revigorant
- bea multa apa. Apa iti da energie.
- bea o cafea. Cofeina ajuta mult
- spala-te pe fata cu apa rece

Răspuns utilizator avertizat