| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa nu mai plang asa des? Sunt foarte sensibila mai ales cand ma gandesc la greutatile din viata mea si cat sufar zilnic, si nu mai suport sa si plang, de la plans ma ia migrenele de cap. sad etc etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti atat la suferintele tale, da-ti mult mai putina importanta. Si niciodata nu plange de mila ta. Pana la urma, daca ai supravietuit, nu conteaza cat suferi si de ce, conteaza sa mergi mai departe si sa faci bine pentru ceilalti.

Bula
| Bula a răspuns:

Greutati, in viata ta?
In lume sunt peste un miliard de persoane care duc mai rau decat tine!

Cauta partea vesela a lucrurilor!
Te vei mira cat de distractiv poate fi orice iti pare acum nasol!

| anonimg a răspuns:

E timpul sa nu te mai gandesti la tine.
Fa-ti rost de cartea aceasta si iti spun ca nu o sa mai vrei sa o mai lasi din mana: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| Ramo137 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt atee. Dar multumesc

| anonimg a răspuns (pentru Ramo137):

Nu conteaza ce esti si cum esti. Daca ti s-ar fi cerut un lucru mai greu, mai costisitor pentru vindecare, ce ai alege: lucrul acela sau cartea aceasta?
Eu iti spun ca nici nu-ti imaginezi cat bine iti va face cititul acestei carti.

| Ramo137 a răspuns (pentru anonimg):

Am mai citit carti, dar trebuie exercitiu. Multumesc si cred ca va place mult cartea aceasta, la fel cum si mie imi plac unele foarte mult.

| Samariteanul a răspuns:

''Ce nu te omoara te face mai puternic''. Daca ai atatea greutati ar trebui sa te obisnuiesti. Orice om atunci cand incepe sa aiba greutati poate sa planga, insa dupa isi revine si se ocupa de fiecare in parte pana trece peste si devine sigur pe el.Trebuie sa ia incredere in tine ca vei reusi in viata si ca nimeni nu te va dobora.

| iAMVi a răspuns:

Daca plangi asa de usor inseamna ca e posibil sa ai depresie, ai mai fost la psiholog pana acum?

| Ramo137 a răspuns (pentru iAMVi):

Da am depresie mare, de cativa ani.

| iAMVi a răspuns (pentru Ramo137):

Nu stiu ce probleme asa mari ai putea avea sau doar tu le agravez in mintea ta.
Si nu vreau sa te descurajez mai rau dar stii probabil ca un simplu raspuns aici nu te-ar putea ajuta prea mult, pana si psihologii au de luptat foarte mult cu pacientii cu depresie severa, adica, uita-te la Bendeac de cati ani de zile se duce la psiholog si tot nu poate spune ca e bine, tot mai are de luptat, deci, ai fost vreodata la un psiholog?

| Ramo137 a răspuns (pentru iAMVi):

''probabil ca un simplu raspuns aici nu te-ar putea ajuta''. O zi buna ^^

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Bagi alcool pana nu mai poti si dupa te duci la nani.

| Benn12 a răspuns:

Incearcă să învingi temerea sau greutatile etc.
Ești sensibilă.Dar asta nu înseamnă ca nu te poți schimba.
Eu, am un verișor sensibil, de 17 ani, și iata, că s-a schimbat.„Incearca macar!"

| DoctorulManhattan a răspuns:

Oamenii nu plâng pentru că sunt slabi, ci pentru că au fost puternici prea mult timpwinking
Încearcă să gândesti pozitiv... chiar dacă e greu. Ai sa vezi ca intr-o zi te vei gândi din depărtare la problemele pe care le ai astăzi si te vei bucura ca ai trecut prin ele pentru că ai castigat experienta.
As putea sa iti demonstrez in n feluri si tie si tuturor ateilor cat de irational este sa nu crezi decât în știință (si spun asta ca om de stiinta) Dar acum iti voi răspunde doar strict la intrebare. Baftawinking

| UsernameFemale a răspuns:

Hello. Imi pare rau sa aud asta copiluto...Din pacate asa esti tu, sensibila. Este foarte greu sa te schimbi, asta este adevarul.

Trebuie doar sa stii ca sunt oameni cu probleme mult mai grave care se bucura de fiecare minut al vietii deoarece poate fi ultima zi din viata lor. happy
Imbratiseaza-ti viata asa cum este, cu bune si rele. Iti este oferita pentru foarte putin timp, noi oamenii nu realizam cat de repede trece timpul pe langa noi nerealizand mare lucru.
Sunt sigura ca nu ai probleme atat de mari.
Eram odata pe strada gandindu-ma la problemele mele : ca de ce nu excelez in ceea ce fac asa repede, ca de ce Dumnezeu este asa nedrept cu mine si nu imi da ceea ce vreau, ca de ce nu pot sa achizitionez nu stiu ce **** de pe net, ca de ce mama este bolnava de diabet".
Ei bine tot in aceeasi zi, asteptam autobuzul si zaresc un om fara maini pe o banca. Acesta zambea doar privind lumea cum rade, cum se bucura de fiecare moment ai vietii ...cu maini happy.

Sper ca raspunsul asta te-a trezit. Succes

| Ramo137 a răspuns (pentru UsernameFemale):

Multumesc! Am momente in care chiar nu imi mai revin... am probleme depresive mari, ma duc la psiholog sa m-i le vindec. Dar acasa mai sunt dese momente cand nu pot face nimic sa imi opresc gandurile...
Sper ca esti ok!

| Ramo137 a răspuns (pentru UsernameFemale):

Nu imi apar mesajele, apare ca ai trimis dar nu si ce anume...

| UsernameFemale a răspuns (pentru Ramo137):

Te intrebasem cati ani ai tongue. De foarte multa vreme am fost si eu in aceasta situatie neplacuta ca tine. De vreo 2 ani am reusit sa repar acest lucru "daunator". Am vazut ca esti din Bucuresti (ca mine) si ma gandeam ca poate ai vrea sa discutam despre asta deoarece stiu ce este in inima ta

| Ramo137 a răspuns (pentru UsernameFemale):

20 jumate. presupun ca esti mai mare ca si mine laughing. Din pacate nu imi apar mesajele deloc :/

| UsernameFemale a răspuns (pentru Ramo137):

Am 21 si jumatete HA laughing)

| UsernameFemale a răspuns (pentru Ramo137):

Don't know..in acest caz putem vorbi pe whatsup daca vrei... sau Facebook. Eu pe Facebook intru in mare parte doar pentru grupul de facultate. Poate cu ocazia asta ne si imprietenim tongue ca tot suntem de aceeasi varsta (aproape)

| Ramo137 a răspuns (pentru UsernameFemale):

Hei, ti-am trimis mesaj aici, iti apare?

| MihaelaAnghel84 a răspuns:

Bună! Este posibil ca această sensibilitate să provină de la niște dezechilibre hormonale. Fă-ți niște analize: cortizol, estrogen, progesteron, hormoni tiroidieni.

| BarbuGabriella a răspuns:

Hei!
Nu trebuie sa plangi des,nu trebuie sa te gandesti la toate momentele acelea neplăcute,nu trebuie sa crezi că in viața asta o sa suferi continuu.
Da,durerile de cap provin de la plâns. Si nu rezolvi nimic astfel,chiar daca asa te descarci tu. Gandeste-te ca toate problemele au o soluție. Viața ne dă multe încercări pe care trebuie sa le trecem cu mult curaj, sa ținem capul sus și să nu renunțăm niciodata. Trebuie sa devii o persoană mai puternica, mai sigură pe tine si pe ceea ce faci. Doar asta te va ajuta. Speră la ce este mai bun și vei vedea că chiar o sa fie bine. Din cauza plânsului si a faptului că treci prin atatea situatii se poate ajunge la depresie si asta nu este deloc bine. Ai grijă! Arată că poți, arată că esti o persoană tare, luptătoare.

| Ramo137 a răspuns (pentru BarbuGabriella):

Am depresie, merg la psiholog cand pot merge pentru asta, nu trece imediat trece in timp.