| anonimul0724 a întrebat:

Cum sa previn vergeturile?
Sunt la dieta,mananc foarte putin fara dulciuri si fac si sport pe langa, ma tem sa nu apara vergeturile
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile sunt crapaturi ale pielii, care apar in general, de la luatul in greutate foarte rapid, cand piele se intinde si crapa.
Fiind la dieta, nu ai de ce sa-ti faci probleme cu ele, ca nu pot apare.
Cel mai corect ar fi sa faci sport, ca pielea sa nu atarne ci sa slabesti frumos si armonios.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca te tii de ce ai spus nu prea ai de ce sa faci vergeturi, se fac la o slabire foarte brusca eventual fara sport, daca ai un regim ok, nu o dieta drastica comparativ cu modul tau de a manca dinainte si faci si sport ar trebui sa fii in regula.

| SkyPilot a răspuns:

Evita variatiile mari de greutate in plus. Nici de slabit nu este indicat sa slabesti foarte rapid. Atentie mai ales sa nu "iei la loc" dupa ce ai slabit. Altceva nu prea ai ce sa faci. Alte idei, dar cu efect limitat ar fi:
- Ai grija sa fii bine hidratat.
- Exista o manusa speciala de masaj.
- Exista lotiuni pe baza de colagen, dar efectul lor este foarte limitat.