| AndraStyles a întrebat:

Cum sa scap de acnee? Stiti remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kevincube a răspuns:

Am avut şi eu probleme de genul. Recent, după tot felul de încercări am citit pe net că bicarbonatul de sodiu aplicat pe faţă timp de 10-15 minute (până trece usturimea) vindecă acele pete roşii.
Am încercat şi a funcţionat într-o oarecare măsură.
Te speli pe faţă cu săpun după care te stergi să ai faţa uscată. Amesteci bicarbonat de sodiu cu puţină apă ca să formezi o pastă iar această pastă o întinzi cu degetele pe zonele cu acnee şi stai 10-15 minute până trece usturimea şi pasta începe să se usuce şi să-ţi cadă de pe faţa. Ideea este să ai tot timpul tenul foarte uscat astfel încât acneea să dispară încetul cu încetul.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rabdare...perioada asta va trece

| dana12848 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa mergi la medic... poate esti alergica la cv iti va da medicul pastile sau cremuri speciale

| Lucică1998 a răspuns:

Poți scapă de acnee mergând la un dermatolog si ascultând de sfaturile lui

| catbug00 a răspuns:

Sunt solutii speciale pentru acnee pe care le poti gasi in farmacii.Eu am de la Eryfluid, o solutie cutanata, care m-a ajutat foarte mult.

| AndraStyles explică:

M-am dat cu multe creme pe fata de la dermatolog si tot nu functioneaza. Ma gandeam la ceva facut in casa