| andreyxmen a întrebat:

Cum sa scap de starea de voma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Inainte de toate, starea de voma necesita un consult la medic, trebuie mai intai sa vezi ce cauzeaza acest lucru.
Poate fi o problema la ficat, stomac etc.
Nu manca prostii, totul cu masura, nu te ridica prea plin de la masa.
Ai grija!

| Jadis a răspuns:

Asta depinde ce ti-a provocat starea de voma: o anumita mancare, mersul cu masina, un miros neplacut, migrene (durere de cap), foamea (daca iti este foame si nu mananci ti se va face rau)...sau pur si simplu ti s-a facut rau dintr-o data (mi se intampla foarte des). Nu manca absolut nimic pana nu iti trece senzatia asta. Daca ai varsat deja nu mai bea sau manca nimic 3 ore (sau hai 2). Pentru a reduce starea asta indoapa-te cu apa rece (minerala/plata) in care poti pune si cateva picaturi de lamaie. Sau poti manca lamaie separat (desi mie imi vine sa vomit si mai rau dupa ce o mananc). Cat timp iti savurezi apa stai intr-o incapere cu aer curat si sa fie mai racoare. Eventual mai iesi la o plimbare. Nu te mai gandi la asta oh go on. E o simpla stare de voma se intampla oricui.
Daca starea persista, viziteaza un medic, nu sta asa. El iti recomanda tratamentul adecvat. Sanatate.

| Jadis a răspuns:

P.S.: Poate ti s-o fi dus starea de voma pana sa iti apara raspunsul meu laughing Dar macar stii ce sa faci pe viitor. Eu zic ca nu e caz sa mergi la medic. Eu am stari din astea zilnic de mai multe ori pe zi. Deja m-am obisnuit laughing. Poate fi si de la tigari daca fumezi. La mine de la aia este. Pa, pa :*

| ombladon a răspuns:

"Vomeaza" si o sa iti treaca starea de voma laughing

| Hikari a răspuns:

Suge lamaie. Sper sa te ajute!happy

| deniisa a răspuns:

Buna. Incearca Kinley si o sa te simti mult mai bine. Cel putin la mine a functionat.

Alte răspunsuri
| PăpușăDePlasticPrefăcută a răspuns:

Evita mancarurile si mirosurile despre care stii ca iti provoaca greata. Daca ti se pare ca orice ai consuma iti produce senzatie de voma, gandeste-te la alimentele tale preferate si mananca numai ce te ispiteste. Specialistii recomanda mancarurile reci sau pe cele care pot fi consumate la temperatura camerei, deoarece acestea nu emana un miros la fel de patrunzator ca cele gatite.

Inainte de culcare, pregateste-ti o gustare usoara, cateva snacksuri sau sticksuri de preferat, pe care sa o asezi la capul patului. Dimineata cand te trezesti, inainte de a te da jos din pat, rontaie cateva sticksuri, iar apoi odihneste-te inca 20 sau 30 de minute. Cand te vei ridica din pat, te vei simti mult mai bine si s-ar putea sa scapi de greturi toata ziua.
De asemenea, evita alimentele satioase, picante sau pe cele care creaza aciditate sporita in stomac si pot afecta sistemul digestiv.

Bea cat mai multe lichide intre mese, insa, mare atentie la cantitatea consumata o data. Daca inainte de masa bei un litru de apa sau ceai, stomacul tau va fi plin si va disparea senzatia de foame. O strategie buna este aceea de a sorbi mereu dintr-un pahar cu apa, pe tot parcursul zilei pentru a-ti atinge scopul de a consuma minim doi litri de lichide pe zi. Daca vomiti des, intreaba-ti medicul daca poti bea anumite bauturi energizante care contin glucoza, saruri si potasiu.

Fa-ti mereu timp pentru odihna de dupa-amiaza si pentru relaxare. Vizionarea unui film (dar nu despre mancare) sau vizita unei prietene iti pot oferi cateva momente de relaxare care vor alunga stresul si disconfortul provocate de greturi.

Sau o baie de saruri si ulei de levanticawinking

| Nicooooo a răspuns:

thinking
Eu stiu...mananca o lamaie si nu te mai gandi la asta happy
La mine functioneazawinking :*

| aditzu92 a răspuns:

Pai ca sa scapi de starea de voma mai degusti si tu cate o lamaie, usor asa cat poti tu, trebuie sa fii atent la ce mananci si sa nu exagerezi cu bauturile alcoolice si cu sucurile acidulate, daca ai stari de voma inseamna ca stomacul nu a acceptat ce i-ai dat. Astea sunt sfaturile mele personale sper sa iti fie de folos, mare grijahappy.

Alte răspunsuri
| Nico_4592 a răspuns:

Apa minerala

| Silvio_Marco_2000 a răspuns:

Eu iti dau o decizie :du-te la spital pentru control

| Naomi67891 a răspuns:

Salut! Știu sigur motivul pentru care ai stări de voma: Motivul este ca nu mănânci când trebuie! Trebuie sa mănânci dimineața, la amiaza și seara! Dacă mănânci puțin dimineața și mai mult la amiaza, sa știi ca nu te ajuta cu nimic! Funda? Apropo, dacă nu poți mânca din cauza stării de voma, o sa îți dau niște sfaturi foarte bune pe Facebook. Contul meu de Facebook se numește "Naomi Simeria"! Ma poți caută! Este un profil cu poza!

| ramonamona_7361 a răspuns:

Lamaie