| MartinAlabert a întrebat:

Cum sa scap de starea depresiva? Am momente cand ma simt singura si inchisa. Sunt bruste si ma tin toata ziua in casa. Si imi da ganduri de sinucidere pentru ca imi dau seama ca traiesc degeaba. De exemplu ieri...iar azi ma simt vesela.
E depresie sau altceva? Dar acea stare chiar doare foarte tare imi vine sa mor.
Nu am de ce sa mint in legatuta cu starea mea. Chiar asa simt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| япончик a răspuns:

Si citi ani ai tu? ca sa stiu ceti zic

| untu a răspuns:

Fii o persoana optimista cu o gandire pozitiva! Nu te mai gandi la lucruri negative! gandeste-te la lucruri si momente frumoase petrecute cu cei dragi din familia ta! Sa citesti zilinic o rugaciune ca asta:-http://ortodoxia.rol.ro/......68916.html care alunga drepresia si vei fi mult mai linistita si iesi la o plimbare linistita! Mananca o ciocolata neagra amaruie si o imbratisare calda din partea unei persoane dragi din familie sau din partea celei mai bune prietene!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Fa o vizita la psihiatru.

| tintareco a răspuns:

Ai nevoie de o preocupare care,îţi face plăcere,te acaparează,o activitate practică,o plimbare cu bicicleta, discuţie cu oameni care te înţeleg, calculator redus la maxim două ore pe zi, mulţi se refugiează în muncă, etc.Se spune că viaţa e frumoasă dar trebuie să ştii să o trăieşti.Nu dispera.

| ambicio a răspuns:

Dacă vrei să vorbim mai pe larg dă-mi un mesaj, totul ține de gândurile tale, sunt sigură că te lași influențată de ceilalți.

| mimi973 a răspuns:

Heii, stiu cum te simti, trec si eu prin ceea ce treci tu, simt ca toata lumea se uita urat la mine, ca toti ma urasc, ca nimeni nu ma intelege nimic din ce imi placea inainte acum nu imi mai place, nu pot fi deloc fericita parca ceva ma retine. de exemplu mama mi-a promis ca imi cumpara ceva ce imi doresc de foarte mult timp si reactia mea la auzirea vestii a fost de parca as fi mai auzit asta de 10000 de ori si de parca aveam deja lucrul ala, m-am taiat pe maini de 2 ori, am luat pastile si am fost si la psiholog si tot nimic, plang fara motiv, si multe altele, imi e frica sa imi spun parerea, imi e frica sa ma uit in ochii cuiva, ma simt ultima fiinta de pe pamant, cea mai proasta si etc... sper sa nu ajungi la fel ca mine, incearca sa te autocontrolezi si sa spui ca esti bine desi nu esti, alte sfaturi nu stiu de care sa iti mai dau ca daca stiam nu eram nici eu in situatia asta, sper doar sa nu ajungi sa ti se faca rau fara motiv si sa mergi la spital sa iti faci analizele la tot si sa spuna ca nu ai nimic si ca ti se pare ca iti e rau (crede-ma te simti oribil... toti ma cred nebuna cand le zic ca imi e rau iar, edici zic ca e doar in imaginatia ta) sper ca vei trece cat mai repede peste. bafta

| untu a răspuns (pentru mimi973):

Mimi,ai nevoie de o imbratisare calda din partea unei perssane dragi din familie sau cineva care tine foarte mult la tine ( cea mai buna prietena a ta)! Mananca o tableta de ciocolata neagra amaruie Kandia! Ai nevoie si de o rugaciune: Sa zici zilnic de 3 ori,, Tatal Nostru" si apoi citeste asta: -Rugaciune pentru izbăvirea de depresie şi de feluritele boli sufleteşti

Stăpâne Mult-Milostive, Doamne Iisuse Hristoase, Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre, vino şi mă vindecă şi pe mine, netrebnicul robul Tău. M-am îndepărtat de Tine, am rănit bunătatea şi iubirea Ta. Păcătuit-am la cer şi înaintea Ta, toată fărădelegea am săvârşit-o, arătatu-m-am lipsit de toată virtutea şi sănătatea sufletului şi a trupului. Slăbănogit-a trupul meu, umplutu-s-a de răutăţi sufletul meu, slăbit-a duhul meu. Stricatu-s-a voia mea, toate se înăbuşă şi suferă înlăuntrul meu, coborâtu-m-am până în iadul cel mai de jos.

Izbăveşte-mă, Doamne, de apăsarea şi durerea sufletească, şi de greutatea inimii care mă stăpâneşte cu dreptate. Săvârşit-am tot felul de păcate care mă războiesc, care fac chinul meu de nesuferit. Miluieşte-mă, Doamne, că eu singur sunt vinovat pentru această pustiire şi pieire a sufletului şi a trupului meu. Stăpânitu-m-a iubirea de sine, înrobitu-m-a nepurtarea de grijă, nimicitu-m-a lenevirea! Iartă-mă, Doamne, şi vindecă netrebnicul meu suflet. Depărtează de la mine pe duhul cel rău care face de nesuferit sufocarea sufletului şi a trupului meu. Ţine departe de mine greutatea cea apăsătoare din inima mea.

Slobozeşte-mi sufletul şi trupul de toată nepăsarea, întristarea, plecarea spre păcatul firii, mâhnirea, deznădejdea, nepăsarea, nesimţirea, disperarea şi amorţirea cea aducătoare de moarte, căci eu de bunăvoie am adus în sufletul meu toate acestea.

Iartă-mi, Doamne, mărimea păcatelor, vindecă mulţimea patimilor mele! Ajută-mă ca să nu Te întristez vreodată din pricina patimilor care stăpânesc netrebnicul meu suflet. Ridică de la mine laţul cel greu al păcatului, îndepărtează mereu pe tot vrăjmaşul şi potrivnicul. împacă viaţa şi sufletul meu, Doamne!

Curăţeşte-mă de toată întinăciunea sufletului şi a trupului, ca să pot scăpa de duhurile viclene, care mi se fac mie întuneric şi beznă, deznădejde şi chin. Ridică-mă din patul durerii şi din aşternutul răutăţii. Apăsarea şi frica, şi robia gândurilor îndepărteaz-o de la mine! Doamne, facă-Se voia Ta, după cum doreşti.

Bunăvoinţa bunătăţii Tale să zdrobească pe vrăjmaşii mei şi pe omul cel vechi cu patimile şi cu poftele lui. Fie, Doamne, voia Ta spre mine, încât bucurându-mă şi veselindu-mă să Te urmez fără tristeţe, cu faţa veselă şi să Te slăvesc, să-Ţi cânt şi să Te binecuvântez întru toţi vecii. Vino şi întăreşte-mă cu puterea Ta proniatoare, ca să Te preaslăvesc şi să-Ţi cânt Ţie, Domnului preamilostiv, împreună cu Tatăl şi cu Duhul Sfânt întru toţi vecii. Tu eşti apărătorul meu împreună cu Preamilostivul Tău Părinte şi cu Mângâietorul Tău Duh în întristările care mă cuprind în toate zilele vieţii mele.

Miluieşte şi iartă, Doamne, sufletul şi trupul meu cel apăsat şi plin de răutate. Tu eşti Bucuria şi Lumina, învierea şi Viaţa, Primăvara şi Pastele desfătării noastre. Tu ai zis: ţie îţi vestesc că: „Nu Mă voi depărta de tine şi nici nu te voi părăsi". Tu eşti Cel Care Te-ai pogorât până la „vistieriile iadului" căutând oaia cea pierdută, adică pe mine. Miluieşte-mă, Doamne, pentru rugăciunile Preacuratei, Preabinecuvântatei Maicii Tale, Bucuria tuturor, cu puterea Cinstitei şi de viaţă făcătoarei Crucii Tale, cu ocrotirile cinstitelor, cereştilor, netrupeştilor Puteri, cu rugăciunile Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, cu rugăciunile slăviţilor şi întru tot lăudaţilor Apostoli, ale măriţilor şi bunilor biruitori mucenici, ale Sfinţilor şi de Dumnezeu purtătorilor Părinţilor noştri şi pentru ale tuturor sfinţilor Tăi. Amin!

Read more: http://ortodoxia.rol.ro/......68916.html Pe mine m-a ajutat foarte mult si are efectul garantat daca ai credinta cu inima curata!

| Zeenya a răspuns (pentru untu):

Dumnezeul tau, nu este psiholog ca sa te bazezi pe el! Asa ca termina ca prostiile ca ii îmbolnăvești pe alții. Cati credincioși spun rugăciuni și mor de cancer etc. Hai, scutește-mă. Ati rămas încuiați la minte cu credința voastră si manipulați si pe alții.

| mimi973 a răspuns (pentru untu):

Multumesc frumos, m-am saturat sa fiu considerata o nebuna. eu chiar nu am nimic cu nimeni dar toti au ceva cu mine. multumesc mult, voi incerca si asta :*

| MartinAlabert explică (pentru mimi973):

Nu esti nebuna. Esti doar trista si eu la fel. Dar nu avem cum sa ne gasim fericirea.

| untu a răspuns (pentru Zeenya):

Asta ne trebuie sa mai stam mult de vorba cu tine si sa te invat multe cu dovezi! Ai spus ca cati credinciosii spun rugaciuni si mor de cancer, aceia nu spun rugaciuni cum trebuie sa fie ca sunt pacatosi si fanatici! Rugaciunea trebuie rostita clar, cu sinceritate si cu inima curata si smerita! Trebuie sa ai multa rabdare ca rugaciunea trebuie sa fie primita si ascultata de bunul Dumnezeu!

| Zeenya a răspuns (pentru untu):

Nu sunt credincioasa. Nu am nevoie de Dumnezeu si nu vreau sa fiu primita la el. Este o minciuna si voi sunteți surzi si orbi. Fiecare crede ce vrea. Eu prefer sa cred in opusul lui asa zis lasciv. Închid subiectul aici.

| untu a răspuns (pentru Zeenya):

Asta inseamna ca nu ai fost botezata crestineste, nu te spovedesti si nu te impartasesti Cu marea si Sfanta Impartasanie pentru Domnul Iisus Hristos? Nu este minciuna, este purul adevar din generatie in generati prin viu grai, prin Sfintii Apostoli si prin preoti de mai bine de 2000 de ani! dar parintii si bunicii tai sunt credinciosi sau au credinta in Dumnezeu, Maica Domnului si in Domnul nostru Mantuitorul Iisus Hristos?

| mimi973 a răspuns (pentru MartinAlabert):

Si de ce toti ma cred nebuna? urasc asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zeenya):

Auzi, te scuteste toata comunitatea daca imi raspunzi la urmatoarea intrebare: in familia mea nasul meu a murit de cancer, da? Bun pana aici, a fost extrem de credincios, din gura lui nu auzeai "naiba, dracu, bagami-as, facemi-as, etc", de ce a murit? Pai ce treaba are ma puterea lui Dumnezeu si credinta in el, cu faptul ca el a murit de cancer? Dumnezeu l-a tinut in viata pana la varsta x, daca el a avut un viciu, si anume alcoolul, ce crezi ca ii face Dumnezeu, ca ii vindeca cancerul peste noapte? Iti trebuie tratamentul adecvat, sa te lasi de alcool, sa nu mai manaci carne, sa te dai legume, pe sucuri naturale facute in casa, pe medicina naturista, nu gata, hai ca ma rog la Dumnezeu si ma vindeca, asta este o tampenie in campul fiecaruia, te rog sa nu mai zici ca daca esti credincios si ai credinta in Dumnezeu, iti ia boala peste noapte, te rog mult!

| Zeenya a răspuns:

La întrebările tale poate răspunde doar un psiholog. Starea de depresie se tratează doar prin voință sau un tratament prescris de psihiatru. Psihiatrul iți v-a da un bilet de trimitere la un test psihologic. Testul consta in niște întrebări legate despre viata ta si modul in care o vezi si despre ceea ce simți.
Depresia este o afecțiune medicala serioasa. Iti poate influenta in mod negativ starea, gândirea si comportamentul tau.
Depresia nu este niciodată o stare normala si produce intotdeauna o suferinta care poate fi evitata cu ajutorul tau însuși, insa, mai greu sau cu ajutorul unui psiholog. Beneficiind de diagnostic si tratament adecvate, majoritatea persoanelor care sufera de depresie o pot depasi.
Aici ai cateva simptome unei depresii :
-Anxietate sau iritabilitate
-Un sentiment de lipsa de valoare si vinovatie neadecvate
-Ganduri de moarte sau suicid si tentative de a le duce la indeplinire.
-Pierderea energiei si oboseala marcanta
-Insomnie sau somn prelungit
-Modificari ale poftei de mancare care duc la pierdere sau crestere in greutate
-Auto-rănirea fizica
Aici nu o sa găsești un răspuns precis. Te rog vorbești despre asta cu părinții tai pentru o consultatie psihologica sau daca esti major ia-ti inima in dinti si du-te singur sau cu cineva drag.
Take care ^

| bebe20 a răspuns:

Buna, aceeasi stare am si eu de ceva timp, am ganduri de sinucidere, nu am pofta de mancare, nu nimic. Am incercat sa am duc la doctorul de familie si sa imi dea un bilet de trimitere pentru un psiholog... am fost, mi-a pus cateva intrebari si tot am starea aceea o am. Unii spun ca am depresi iar unii imi spun sa ies des afara. dar nu pot, imi spune o voce sa nu fac asta. Plang mai tot timpul. nu stiu ce poti sa faci. Eu iti zic sa te duci la medicul de familie si sa iti dea un bilet de trimitere pentru un psiholog

| untu a răspuns (pentru bebe20):

Probelma e ca daca nu reusesti de la psiholog, sufletul tau sufera foarte mult si trebuie ca o rugaciune zilnica trebuie citita pntre a alunga suferinta depresiei! Citeste asta si o sa te ajute foarte mult, asa si pe mine m-a ajutat rugaciunea aceea:-http://ortodoxia.rol.ro/......68916.html Iti recomand sa mananci o tableta de ciocolata neagra amaruie si ai nevoie de o imbratisare calda din partea unei persoane dragi din familie sau cineva care tine foarte mult la tine!

| TimofteEric a răspuns:

Normal n-ar trebui sa intri pe TPU si sa te duci la un medic sa vezi despre ce este vorba casa te poata ajuta mai mult decat putem noi

| Tomosoiu_Cristian_1989 a răspuns:

Nu sunt specialist in domeniu dar eu iti recomand sa te duci la un psiholog. El e in masura sa te ajute cel mai bine.

| Majer_Emese_1962 a răspuns:

Trebuie sa te adresezi medicului de familie, care te poate indruma in cunostinta de cauza la un psiholog sau psihiatru.Nici un caz sfaturi de la TPU sau prieteni!