| Life Under Rainbow a întrebat:

Cum sa scap de transpiratie?
...adica transpir foarte mult la subrat cand sunt plecata. iar cand sunt acasa in preajma familiei sunt perfect "uscata". cand vine cineva pe la mine sau cand sunt in public ma trezesc cu o pata imensa pe tricou. e jenant.nu mai pot fii in largul meu...sunt foarte complexata crying( sunt foarte retrasa si ma rusinez cand cineva ma vede.nu mmulti imi stiu aceasta problema dar tot asa ma simt straight face
Am auzit si de un tratament cu ceai de salvie, functioneaza?
;|
ce sa fac?
ajutati-ma va rooogg crying nu vreau sa stiu ca o sa traiesc toata viata cu aceasta afectiune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Drums a răspuns:

Asa este organismul tau.in primul rand trebuie neaparat sa te hidratezi multeeee lichide, si sincer stiu cum este am prietene carora li se intampla asta.sa stii ca nu ar strica sa te duci la un doctor sa-ti dea niste sfaturi etc.succes nu uita multe lichide pentru a suplini apa din transpiratie:*

| TąNyą a răspuns:

Mama imi zisese sa-i spun colegei mele de banca care are probleme cu glandele si mi-a zis sa-i spun sa se spele cu bicarbonat de sodiu alimentar sa dizolve in apa si sa se spele, dar Trebuie sa consulti un medic!

| EUSIATIT a răspuns:

Bicarbonat de sodiu e fff bine si elimina mirosul si trnspiratia

| ΔH a răspuns:

Nu prea cred ca poti rezolva, mai ales daca ai intre 14 si 18 ani (in perioada asta majoritatea transpira foarte mult din cauza maturizarii corpului)

Recomandarea mea: da-te cu mult deodorant (tip spray), si poarta maie-uri (sau maiouri, cum s-o scrie).

Dupa ce te dai cu deodorant, chiar daca transpiri, nu miroase nimic.

Atentie, sa nu te puna dracului sa dai cu deodorant fara sa te speli laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc lady speed stick-spray, e foarte bun.

| darkeyes a răspuns:

Deci si eu aveam aceeasi problema iti spun cum faci.
Te dai la subrat cu deodarant din ala roll-on. din ala care are gel.Asa si dupa aia tamponezi cu un servetel cu pudra.Nu ti se va duce transipiratia dar pudra in combinatie cu deodorantul nu te va face sa mai transpiriwinking adica vei avea o axila foarte uscata si finawinking
Bye-bye. sper ca te-am ajutat:*

| Ly_7135 a răspuns:

Am avut exact aceiasi problema.Afara erau suficiente grade cu minus, iar eu transpiram, chiar si pana la magazin.Iti recomand acest produs:http://www.bluebridge.ro/....../index.php
A dat rezultate de la prima folosire, nu e nevoie sa-l folosesti permanent, dupa ce da rezulate.te mai dai cu el o data-de doua ori pe saptamana.M-a costat 75 Ron cu tot cu transport.Comanda pe acel site(iti ajunge in 2-3 zile) si ai incredere in mine.Bafta!

| imariusika a răspuns:

Si eu am avut problema asta toata viata mea.
Practic, ca sa intelegi exact cum statea situatia, dimineata sau seara dupa ce faceam dus, ma stergeam evident cu prosopul, iar pana sa imi pun tricoul pe mine, deja aveam bule de transpiratie la axila. Pur si simplu aceasta problema iti ruineaza incederea de sine, de extrem de multe ori am fost pus in situatii jenante, sa imi tin mainile fix pe langa corp cand eram in public, sa nu pot sa fiu in largul meu sau sa ma distrez cand ieseam cu prietenii pentru ca tot ce ma gandeam era cum sa fac sa nu ridic mainile si sa mi se vada petele de la sub brat. Era absolut stresant si pur si simplu era un cosmar care devenise o obsesie. Bineinteles ca am incercat tot felul de antiperspirante din magazine, de la cele mai ieftine pana la cele mai scumpe si nimic, nu ma ajutau decat impotriva mirosului de transpiratie si nimic mai mult. Cred ca am intercat toate antiperspirantele posibile gasite in magazinele noastre si nu numai. Dar nimic.

Pana la urma am inceput sa caut pe net produse "profesionale" sa spun asa antitranspiratie. Am gasit mai multe solutii, insa m-am oprit la una, si anume Odaban Antiperspirant, datorita pretului bun si a duratie de folosire de 6 pana la 12 luni.

L-am cumparat de pe http://www.antitranspiratie.ro si s-a dovedit a fi alegerea perfecta. De ce? Pentru ca pur si problema mea de o viata s-a incheiat. Este absolut incredibil!

Ideea e ca trebuie sa respecti foarte bine instructiunile de folosire pentru o functionare perfecta. Trebuie sa te dai doar seara inainte de culcare, dupa care a doua zi nu te mai dai cu nimic, sau poate doar un spray deodorant normal (nu antiperspirant). Te dai in fiecare seara timp de o saptamana, dupa care te dai cam de 2 ori pe saptamana, iar apio doar la nevoie. Cunosc o persoana care si-a facut chiar si operatie la subrat sa scape de transpiratie si transpira la fel ca inainte, iar dupe ce s-a dat cu Odaban Antiperspirant nu mai are nicio problema.

Deci iti recomand cu cea mai mare caldura acest Antiperspirant Odaban pentru ca pur si simplu te scapa de transpiratia la subrat si nu numai.

Sper sa fi fost de ajutor si iti doresc "uscare" usoara :)

| botezatu19 a răspuns (pentru imariusika):

Este chiar asa de bun odaban si de cand il folosesti nu mai ai probleme cu traspiratia subrat

| radumihalache a răspuns (pentru botezatu19):

Odaban este extrem de eficient. Am avut problema hiperhidrozei pana cand am dat de Odaban antiperspirant. Cunosc persoane care si-au facut injectii cu toxina botulinica iar o persoana care si-a fact chiar operatie si tot transpira. Foloseste cu incredere Odaban! Eu tot de pe http://www.antitranspiratie.ro l-am cumparat, dealer autorizat Odaban, unde rezultatele sunt garantate.

| Stamate_Alexandru_1998 a răspuns:

Http://www.odaban.ro/ am avut aceeasi problema ca tine si am gasit acest ''tratament'' sa zicem e o solutie care se pulverizeaza subt brat 3 zile la rand inainte de culcare cate 2 3 pufuri si timp de 3-4 saptamani nu mai ai nici o problema cu transpiratia. eu am si uitat cum este sa transpiri :)) Iti recomand pe propria raspundere :)

| AndreeaRoman2019 a răspuns (pentru darkeyes):

Ce fel de pudra?