| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut! Am o problemă. Deci să incep : transpir foarte mult la mâini si picioare(fara sa fac nimic transpir din senin toata ziua stau cu mainile si picioarele flească ), iar daca fac un mic efort imi transpira tot corpul, deci nu mai suport! Am incercat sa beau ceai de salvie dar nimic, am cumparat antiperspirantul odaban spray si am dat cu el o săptămana pe maini picioare si la subrat. Toate bune nu am mai transpirat decat 2 zile, si la urma iar flească, am dat cum scria pe prospect in primele zile mai mult (chiar o saptamana ) si la urma de 2 ori pe saptamana, dar nimic. Acum dupa 2 luni si ceva de dat l-am terminat si nu se vede nici macar o diferenta. Va rog daca stiti ceva mai eficient sau daca ati fost in situatia mea (sau sunteti ) sa imi recomandati si mie un antiperspirant bun, sau orice altceva sa scap de transpiratie. PS: scuzati-mă daca nu am scris corect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Ar putea fi din cauza emotilor, stresului sau cauze hormonale. E normal sa transpiram, unii mai mult, altii mai putini. Singura solutie e operatie de extirpare a glandelor sudoripare, dar eu zic ca nu merita. Vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca am o prietena care se confrunta cu problema asta si a fost la medici iar un tratament care chiar sa o ajute nu i-au dat. Poti incerca tot felul de produse naturista, deodorant cu piatra de alaun, de exemplu. Dar nu e garantat ca o sa te ajute.

| Adrian2666 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am fost la medicul dermatolog si mi-a recomandat sa imi iau maxim hidrogel antiperspirant, costa 130 lei. Pe odaban am dat 80 de lei si nimic ce creyi merita sa dau bani pe acest antiperspirant? imi este frica sa nu dau bani degaba si pe asta.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Adrian2666):

Prietena de care iti ziceam a incercat cu de toate si nimic nu a functionat. De la medicamente scumpe la cele ieftine si pana la medicamente naturiste. Nu stiu, poate corpul tau raspunde mai bine la tratamentul ala. Dar certitudine de 100% ca o sa functioneze nu iti poate da nimeni. Daca e chiar asa de deranjant poti sa incerci. Dar daca nu, eu zic sa nu dai banii.

| Adrian2666 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ce parere ai despre operatia de extirpare a glandelor sudoripale? Crezi ca merita sa o fac? Sunt multe riscuri?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Adrian2666):

Si transpiratia aia are un rol si odata facuta operatia nu cred ca mai e reversibila. Eu zic ca nu merita sa faci nicio operatie estetica, de care nu ai nevoie cu adevarat. Dar fiecare cu parerea lui.
Sunt cateva riscuri, ca la orice operatie, dar nimic foarte ingrijorator. Si fiind o procedura relativ noua, efectele pe termen lung nu se cunosc foarte bine.

| Adrian2666 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Scuze ca te mai intreb dar as dori sa stiu cam cat ar costa o operatie de asta? Si unde s-ar putea face?