| Kyzz a întrebat:

Cum sa scapi de raceala fara medicamente?
Mie imi curge nasul si este infundat.doar asta... dar este foarte deranjant.
cat mai repede posibil va rogwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ceai cu lamaie, iar daca nu ai picaturi pentru nas, fa-ti ceai de Musetel si picura-ti in nas. In nas mai merg cu succes picaturile de lamaie.

| veronica a răspuns:

Ceai de musetel e cel mai bun pentru tine nici eu nu am voie sa iau pastile (sunt fravida)si cand ma doare capul beau un ceai de musetel.

| Psihiatra a răspuns:

Poti face inhalatii cu ceai de musetel.

| DdDiX a răspuns:

Ia si cate o linguria doua pe zi de miere de albine... e foarte buna...seara cand te culci puneti o carpa imbibata cu spirt pe piept si las-o asa peste noapte; sper sa te ajute

| zoomumba a răspuns:

Pai...asa a patit si verisoara mea si nu a vrut sa ia medicamente dar ea fiind din zona mai retrasa nu a apelat la alte metode decat acestea:in fiecare dupa-amiaza a facut o gargara cu apa putin calda de pe foc (atentie doar putin incalzita)apa-calda+sare, de seara pana dimineata cand te trezesti intr-un ciorap mai vechi(dar curat)sau ocarpa bine legata pui sare calda pe piept, apoi pe timpul zilei trebuie sa porti de doua ori mai multe haine pe tine deoarece prin caldura elimini raceala si daca se poate cum esti asa imbracat de doua ori mai gros te pui sub plapuma pentru a transpira deoarece si prin transpiratie elimini raceala (dar ai grija sa nu te prinda vantul transpirat caci vei face o raceala si mai urata iar in cel mai rau caz pneumonie grava! succes la insanatosire si sanatate multa!

| 2ZFL a răspuns:

Organismul uman poate forma anticorpi care sa te ajute sa rezisti si sa elimini acea raceala in timp, daca esti dispus sa stai si sa astepti cateva saptamani sa iti treaca fara medicamente, e avantajul tau ca la urmatoarea raceala altfel te vei simti, daca nu ia medicamente si iti trece in cateva zile.