| AndreiGigg a întrebat:

Cum sa slabesc rapid, mananc putin si fac sport dar nu prea are efecte? Am nevoie de ajutor. Fara suplimente

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Criss_1252 a răspuns:

Salut!
Depinde ce sport faci.
Oricum încearcă sa mai ieși pe afara la un alergat, singur sau cu prietenii. Chiar și singur, fără rusine. Stii cum se spune : " intai vor rade, apoi vor copia "
Mai faci abdomene, flotări și genuflexiuni acasă de câteva ori pe săptămâna.
Despre mâncare nu trebuie sa îți iei de la gura, mănâncă puțin și des, in felul asta corpul asimilează mai bine hrana și nu mai depoziteaza/depune.
Nu mânca foarte multe dulciuri încearcă sa le mai înlocuiești cu un fruct sau ceva fara prea mult zahar.
Suplimente oricum nu ai avea de ce sa iei pentru slăbit. Un supliment "pentru slabit" ajuta in proporție de 2-5% restul depinde de activitatea care o faci, alimentație etc. Deci mai bine nu.
Eu unul așa am facut și mi-a cam iesit. Sper ca te-am ajutat, dacă mai ai vreo întrebare las-o aici și voi raspunde cât de repede pot. O zi buna

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fara grasimi, dulcuri, sucuri din comert, paine alba, fast food si patiserie.
Pentru slabit trebuie facut CARDIO (daca faci sport acasa cauta pe Youtube acest tip de exercitii). La sala se echivaleaza cu exercitii de genul: Alergat pe banda, facut la bicicleta, etc.

| GdX a răspuns:

Depinde ce mananci, chiar daca mananci putin, poti sa mananci bombe calorice, si depinde si sportul pe care-l practici. Iar de slabit, efectele se vad dupa 3 luni, nu dupa 3 zile.

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaCr a răspuns:

Am citit recent despre "carb cycling", nu stiu exact care ar fi traducerea cea mai corecta in romana. Ideea este ca este o metoda folosita de unii sportivi atunci cand doresc sa scape de cateva kilograme rapid. Aceasta practica presupune sa combini zilele in care mananci putini carbohidrati cu cele in care mananci o cantitate mai mare, metabolismul fiind astfel stimulat mai mult.

| AndreiGigg explică:

Criss dar in medie cam cate flotari genoflexiuni si abdomene pe zi. Si mersi mult.

| Darksunset a răspuns:

Hei...pai si eu aveam problema asta ...nu reușeam să dau jos dar am tot căutat chestii pe net si pana la urma am găsit un ceai...12 kilograme am dat până acum...2 pe săptămână ...rețetă e simplă, so : la o cana de apa o jumătate de linguriță de scorțișoară și o linguriță de miere, fierbi toate astea si bei jumătate pe burta goala si restul, cealaltă jumătate seara după ce esti sigur că nu mai mănânci... spor la slăbit

| mihaimihai11 a răspuns:

Salut,nu ar trebui sa mai mananci paine, carne si dulciuri, am un prieten care a renuntat la mai multe mancaruri si a slabit 13kg in 6 luni