| StefyRO a întrebat:

Cum sa trec de la ocehelari la lentile de cotnact? Care e avantajul lentilelor de cotnact? Te deranjeaza cand le porti? Poti o sa porti lentile de contact indiferent de drioptie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| blaablaablaaa a răspuns:

Salut, atat timp cat ai implinit varsta de 20-21 de ani este ok de porti lentile de contact, un avantaj ar fi ca nu ti-ar strica aspectul fizionomic, dar dezavantaje deoarece trebuie sa te feresti de ploaie, sau sa te freci la ochi, iti poate cadea si nu o mai gasesti...
Succes.

| RodicaBinar a răspuns:

Nu înţeleg de ce toată lumea zice că nu e ok pentru cei sub 19-20 de ani. Ochiul este singurul organ care nu creşte. Iar ochiul tău, tânăr fiind, este mult mai hidratat. Tot ce contează este o igienă corespunzătoare. Iar ele nu te deranjează când le porţi, majoritatea sunt făcute dintr-un material asemănător siliconului, nu zgârie ochiul, nici măcar în timp. Dacă le scoţi când trebuie, menţii ochiul hidratat cu picături (există picături pe care le pui peste lentile http://www.optiness.ro/picaturi-renu-drops-8-ml sau există lentile super hidratate, ca să nu ai nevoie de picături) şi nu le porţi mai mult decât trebuie, nu ai absolut nicio treabă.

| Anddii a răspuns:

Salut happy Din nou tu happy, fotbalistule tongue
Avantaj : Poate nu arati bine, sau te deranjeaza ochelarii iar lentilele te ajuta happy
Nu prea te deranjeaza. daca te duci la un oftalmolog bun si stie cum sa ti le puna si sa iti explice bine. Poti sa le porti, dar nici chiar indiferent de dioptrie, poti da comanda. pentru ORICE dioptrie, dar de obicei pana in varsta de 16-18 ani nu iti recomand. pot sa iti deformeze la pleoape unele chestii. pentru ca pana la varsta aia esti in crestere foarte mare happy Funda?