| frosty98 a întrebat:

care e practic diferenta intre lentile de contact(pentru vedere)si ochlari? Poti pati ceva mai rau daca porti lentile? Daca sunt lentile de contact pentru vedere le poti lua si diferite culori?

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Lentilele de contact se pun pe pupila,iar ochelarii,pe nas.
Lentilele de contact pentru vedere, nu cred ca exista colorate. Lentilele pentru ochelari de vedere, pot fi heliomate(se schimba culoarea in, gri sau maro, cand este soare, lumina mare sau zapada).

| EU19 a răspuns:

Nu ai ce sa patesti da porti lentile. Lentile de contact pentru vedere nu sunt pe culori. Daca vrei pe culori le iei separat.
Singura difernta dintre lentile si ochelari e ca ochlari ii zaresti din departare pe vand lentilele daca nu esti cunascator nu-ti vei da seama.

O prietena poarta lentile de 5 ani dar pana nu mi-a zis ea, eu nu am stiut.