| Tuttor a întrebat:

Cum scap de acneea pe spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Silvi_Silvi a răspuns:

Comprese cu tarate fierte... stiu ca suna nasol, dar ajuta! Poti face si un scrub din ele, daca pui peste ele zahar brun si sare marina!

6 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

spala spatele cu o solutie anti-bacteriana. Dupa care lasa pielea sa se usuce singura fara sa o stergi cu vreun prosop. Stai departe de sapunurile din comert. cauta creme ce au in compozitia lor peroxid sau apa oxigenta, precum si benzoyl. In cazul in care nu gasesti, foloseste gel ce contine germeni de grau si zinc. nu zgaria spatele cu unghiile, nu umbla in zona afectata, las-o sa se vindece si sa se usuce prin actiunea solutiilor. Influentele exterioare nu fac decat sa agraveze si mai mult acneea.
Insa daca suferi de un atact de acneea sever este recomandat sa mergi la dermatolog, cabinetele detin lasere ce ataca infectia de la radacina si vindeca si cicatricele lasate de acestea; nu incerca sa scoti chisturile albe cu acul singura acasa, mergi la un cabinet profesionist.

| miha2010 a răspuns:

Pai ar trebui sa te speli foarte bine pe spate cu o lufa pentru a curata pielea moarta sau un exfoliant bun, se gaseste cam pe la toate magazinele specializate. Zineryt, retin a, smooderm, benzoil peroxid...si lista ar putea continua! Le aplici seara pe spate dupa dus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In plus fata de ce ti-au recomandat fetele sa ai grija sa porti lucruri de bumbac...in nici un caz din supraelastic happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta vreau si eu sa aflu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Institutul Cantacuzino creeaza auto-vaccin pentru acnee, eficace 100 %, nu raman cicatrice. Pret 20 roni.

| BarbuAna a răspuns:

Am un raspuns pentru tine, care dupa parerea mea este eficient. Eu ma confrunt cu acneea de pe spate si fata de cand am 10 ani, si am incercat foarte multe lucruri care nu prea m-au ajutat, dar acum cateva luni mama mea mi-a luat o crema cu extrat de melc care usuca cosurile si remediaza incetul cu incetul cicatricile mai mari( nu le remediaza de tot, dar nu mai sunt asa vizibile). Crema este un fel de gel regenerant cu Extract de Melc, care contine Vitamina B6, Alantoina si Colagen. Este o crema fabricata in Germania si costa 10-15 lei. Vreau sa zic ca crema asta mi-a salvat spatele!
Sper ca te-am ajutat!