| Madalina_Andreea_Madalina_1996 a întrebat:

Cum pot sa scap de acneea de pe fata? Multumesc

4 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Sunt o adolescentă cu o viață destul de lejeră, însă foarte ocupată de aspectul fizic. Mereu am avut o problemă cu acneea care apărea fără nici un motiv, iar într-o zi m-am decis să folosesc diverse produse, tratamente.
Ba chiar am folosit şi lămâie, sau pastă de dinți. O idee groaznică, pentru că mi-am iritat rău de tot tenul, deci nu-ţi recomand.
Însă, am văzut într-un catalog Oriflame, ceva interesant de la gama Pure Skin.
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20194
http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=24752
Le-am folosit, şi am rămas plăcut surprinsă. Sunt grozave! Le folosesc de ceva timp, iar pentru că gelul pentru îndepărtarea coșurilor s-a terminat am folosit o nouă cremă Himalaya, şi nu pot observa o mare diferență.
http://www.sanafarm.ro/......-2738.html
Iar pentru că am auzit că e destul de bun, am de gând să folosesc şi un unguent cu pelin, sperând că poate acesta va fi tratamentul minune împotriva coșurilor.
http://www.leacul.ro/......22595.html

| Lou222 a răspuns:

Pt. A nu.ti ranane semn te.as sfatui sa nu il storci. Insa daca tii neaparat poti face aburi si apoi ti.l storci. Si pentru a nu iti aparea alte cosuri potu sa te freci pe fata cu malai.

| Răutateܓܨ a răspuns:

Eu am incercat pana de curand o multime de tratamente, cu produse cosmetice si naturiste. Nimic n-a mers. Am un regim de viata sanatos, fara tigari sau alcool, carne foarte rar. Nimic nu a mers. Pana am citit in internet despre curatarea locurilor predispuse la acnee cu apa oxigenata. De atunci fac asta in fiecare seara dupa dus. Acolo unde erau cosuri puneam compresa 2 minute si o aruncam. In rest, unde pielea era cat de cat curata, tamponam usor pentru dezinfectare. Dupa 3 saptamani nu mai aveam nici un cos pe fata si pe gat. Acum totul e bine, iar cand simt o usoara mancarime/durere, in afara de dezinfectare, insist seara cu o compresa. A doua zi nu mai am nimic. E o singura problema, nu cred ca se poate intrerupe. Pana la urma, aceasta nu e un tratament, ci o toaletare foarte eficienta. N-am mai avut fata atat de curata si delicata de mai bine de un an. Multa sanatate!